Tsunami v Indonésii si vyžádalo desítky mrtvých a stovky raněných. Úřady se omlouvají za chybu | info.cz

Články odjinud

Tsunami v Indonésii si vyžádalo desítky mrtvých a stovky raněných. Úřady se omlouvají za chybu

Mohutná vlna tsuunami, která v sobotu zasáhla pobřežní oblasti v Sundském průlivu v Indonésii, si vyžádala nejméně 168 mrtvých. Mluvčí úřadu pro řešení katastrof dnes oznámil, že 745 lidí je zraněných a 30 lidí se stále pohřešuje. Počet obětí se ještě může zvýšit. Příčinou tsunami byla erupce sopky Krakatoa. Úřady nevydaly předem žádné varování, obyvatele proto vlna zaskočila. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že podle dosavadních informací nejsou mezi mrtvými žádní Češi.

Mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho uvedl dnes ráno v televizi, že vlna tsunami, která vznikla při dřívější erupci známé sopky Krakatoa, poškodila také stovky domů.

Úřady se zprvu domnívaly, že nejde o tsunami, ale o příliv, a vyzvaly obyvatelstvo, aby nepropadalo panice. "Byl to omyl, litujeme toho," uvedl mluvčí Nugroho podle agentury AFP. Omyl podle něj pramenil z toho, že vlně tentokráte nepředcházelo zemětřesení.

"Přijeli jsme v devět večer na prázdniny a náhle tu byla voda. Všechno zčernalo. Nešla elektřina," uvedl patnáctiletý Muhammad Bintang, který na velice populární pláži Carita Beach na západním pobřeží ostrova Jáva viděl, jak se vlna blíží. "Nemohl jsem nastartovat svou motorku, a tak jsem utíkal pryč. Modlil jsem se a utíkal jsem, jak jsem mohl nejrychleji," vylíčil AFP třiadvacetiletý Lutfi Al Rasyid.

"Musel jsem utíkat, zatímco vlna překonala pláž a pronikla 15 či 20 metrů do vnitrozemí," vylíčil Nor Öystein Lund Andersen podle agentury AP. Zrovna pořizoval snímky sopky, když náhle uviděl, že se k němu blíží velká vlna. "Příští vlna se dostala k hotelu a smetla auta ze silnice za ním. Stihl jsem s rodinou uprchnout lesními stezkami do vyšší polohy, kde se o nás místní postarali. Bohudíky jsme vyvázli nezraněni," dodal.

Robert Řehák z českého ministerstva zahraničí ČTK řekl, že "podle dosavadních informací nejsou mezi oběťmi cunami žádní cizí státní příslušníci, tedy ani čeští občané". "Český zastupitelský úřad v Jakartě situaci nadále sleduje a v případě nových informací bude informovat," dodal. Ministerstvo rozeslalo varovné SMS vzkazy lidem pobývajícím v oblasti a doporučilo sledovat sdělovací prostředky a řídit se pokyny úřadů. V případě nutnosti je možné se obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu v Jakartě.

Jednou z nejhůře postižených oblastí je Banten, na jehož plážích jsou ubytováni turisté. Tam zemřelo 126 lidí a podle indonéských médií byli mezi turisty hlavně zaměstnanci státní energetické společnosti a úředníci ministerstva sportu a mládeže.

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna tsunami a které nepřežilo přes 2000 lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo v Indonésii přes 120.000 lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226.000 obětí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud