Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tunisan postavil uprchlíkům vlastní hřbitov. Jejich utonulá těla „sbírá“ ve Středozemním moři

Tunisan postavil uprchlíkům vlastní hřbitov. Jejich utonulá těla „sbírá“ ve Středozemním moři

Tunisan Chamseddine Marzoug se vydal na netradiční osobní misi. Rozhodl se, že uprchlíkům, kteří utonoli ve Středozemním moři na cestě do vysněné Evropy, zajistí alespoň trochu důstojné spočinutí. Za posledních dvanáct let jich pochoval zhruba 400. A stále má práce víc než dost. Od května letošního roku už pohřbil 74 lidí, z toho 29 žen a dvě děti. Migrantům dokonce postavil vlastní hřbitov. Informoval o tom portál Los Angeles Times. 

Jedenapadesátiletý Chamseddine Marzoug posledních více než deset let strávil tím, že budoval hřbitov v tuniském městě Zarzis, ve kterém pohřbil již stovky afrických migrantů, kteří se nikdy nedostali do vysněné Evropy. Pozemek začíná být přeplněný a většina hrobů na něm zůstává neoznačených. 

Marzoug říká, že těla obětí jsou obvykle neidentifikovatelná, protože pašeráci si nechávají jejich doklady spolu s majetkem u sebe. V letošním roce proto začal označovat hroby čísly, která měli uprchlíci napsaná na ID náramcích a provizorních pytlech, ve kterých mrtvá těla byla. V nich Marzoug těla zakopává, nedávné prudké deště však pytle s mrtvolami z hrobů vyplavily. „Obávám se, že kdyby pršelo ještě víc, mrtvoly by byly odkryty úplně,“ přiznal pro Los Angeles Times Marzoug. Některé oběti se mu ale přeci jen podaří identifikovat – například dvacetiletou Rosu Marii, jejíž tělo poznali přeživší migranti na lodi.

Od roku 2000 ve Středomoří zemřelo nebo zmizelo nejméně 33 761 migrantů, uvádí zpráva Mezinárodní organizace pro migraci. Ačkoli se tento rok utopilo méně uprchlíků než v minulém roce, v některých ohledech se překročení Středomoří stalo nebezpečnější. Počet přistěhovalců, kteří dorazili do Evropy, se rovněž dramaticky snížil, proporčně jich ale umírá více. Podle organizace letos zemřel jeden z 54 migrantů, zatímco loni to byl jeden ze 73.

Čím dál tím více běženců volí k cestě do Evropy Středomoří, právě zde bylo v letošním roce hlášeno 93 % úmrtí uprchlíků. Pracovníci Mezinárodní organizace pro migraci vidí problém v tom, že byly uzavřeny migrační trasy přes Egejské moře a Balkán, které byly bezpečnější. „Uzavření kratších a méně nebezpečných cest může otevřít delší a nebezpečnější trasy, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že uprchlíci na moři zemřou,“ uvedl profesor Philippe Fargues z Evropského univerzitního institutu.

Svůj díl viny na smrti uprchlíků maji i libyjští pašeráci. K přepravě uprchlíků používají levné gumové čluny místo tvrdších dřevěných člunů, upozorňuje zakladatel hřbitova Chamseddine Marzoug.

Marzoug označuje pohřbívání migrantů za osobní misi a odmítá se jí vzdát. Původně se živil jako rybář a uprchlíkům pomáhal jako dobrovolník. Před dvěma lety si ale zlomil kotník a rozhodl se, že alespoň migrantům pomůže s posledním spočinutím. „Považuji se za člena uprchlické rodiny,“ hrdě zdůrazňuje.

Částečně to tak i je, protože jeho dva synové se potají nechali od pašeráků převézt přes Středozemní moře do Evropy. Oba nebezpečnou cestu přežili. Marzoug sám nikdy neuvažoval o emigraci, ale své syny chápe. V Tunisku neměli práci, a tudíž nijak slavnou perspektivu do budoucna. 

Marzoug však vizi do budoucna má. Chce vybudovat nový hřbitov, který by měl náhrobky, plot, dodávku a budovu, kde by dobrovolníci mohli připravovat těla na pohřeb. „A jednou tu možná bude DNA banka a archiv,“ říká. Marzoug vyčíslil náklady na 35 tisíc dolarů. Peníze se snaží sbírat prostřednictvím crowdfundingové sbírky, kde se mu zatím povedlo nashromáždit zhruba 5000 dolarů.

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1