Tunisko mění historii. Starostkou hlavního města se poprvé stala žena | info.cz

Články odjinud

Tunisko mění historii. Starostkou hlavního města se poprvé stala žena

Suád Abdarrahímová se stala první starostkou tuniské metropole Tunisu. Abdarraímová je členkou politického výboru koaliční islamistické Strany obnovy, ale sama se označuje za nezávislou političku. Do vedení radnice ji dnes zvolilo 26 nových radních, její hlavní soupeř Kámil Ídír získal 22 hlasů, uvedla agentura AFP.

Ídír byl kandidátem sekulární strany Hlas Tuniska, která je také členem koalice.

„Věnuji toto vítězství všem ženám své země, celé tuniské mládeži,“ řekla podle AFP viditelně dojatá Abdarrahímová. Je jí 53 let a v minulosti vedla farmaceutický podnik. Za svůj první úkol na radnici označila „estetické vylepšení Tunisu“.

Metropole se dlouhodobě potýká se špatně fungujícím odvozem odpadu, který se zhoršuje od revolučního roku 2011, kdy odstoupil bývalý prezident Zín Abidín bin Alí.

Abdarrahímová byla zvolena až ve druhém kole, které někteří radní bojkotovali. Odmítli totiž dát hlas hlavním kandidátům, protože oba patří ke dvěma politickým stranám dominujícím tuniské politice.

Volby do správních rad se konaly 6. května a byly první od revoluce. Poznamenala je neúčast mnoha voličů, zejména mladých. V Tunisu zvítězila Strana obnovy, ale nikoli přesvědčivě - na radnici má 21 ze 60 křesel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud