Turci chystají útok na syrské Kurdy. Shoří severovýchod Sýrie na popel? | info.cz

Články odjinud

Turci chystají útok na syrské Kurdy. Shoří severovýchod Sýrie na popel?

Turecko chystá ofenzívu proti syrským Kurdům z Lidových obranných jednotek (YPG ). Ve středu to oznámil autokraticky vládnoucí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s tím, že operace začne „během několika dní“. V praxi to znamená, že se turečtí vojáci a jejich místní spojenci ze severovýchodu Sýrie vydají východně od řeky Eufrat do regionu většinově osídleného Kurdy.

Vstup tureckých vojsk na území syrských Kurdů může mít „dalekosáhlé důsledky“ pro blízkovýchodní region i klíčové americko-turecké vztahy, píše (kromě jiných) také respektovaný list The Guardian. Proč? Nabízíme odpovědi na základní otázky ohledně nekonečného konfliktu mezi Kurdy a Turky, který opět hrozí zapálit trojmezí Sýrie, Turecka a Iráku.

Proč Turecko vstupuje do Sýrie?

Ankara se obává vzniku samostatného státu, ba i autonomního kurdského regionu na severovýchodě Sýrie. Tento kraj navíc fakticky ovládly postmarxistické Lidové obranné jednotky, známé pod zkratkou YPG, které měly – a podle všeho stále mají – důležité vazby na podobně ideologicky orientovanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Tedy organizaci tureckých Kurdů, které usilují o co největší nezávislost na Ankaře. Ta tvrdí, že bojovníci PKK získali díky mocenským ziskům spojeneckých milic YPG za jižní hranicí Turecka (tedy na severu Sýrie) potřebné zázemí pro oddech i plánování dalších útoků.

Sýrie (rozložení sil k začátku září 2018)Sýrie (rozložení sil k začátku září 2018)autor: INFO.CZ

Kurdové – oficiálně tedy jen ti, kteří usilují o autonomii – navíc v ideologickém slovníku tureckého prezidenta patří k nejhorším nepřátelům jeho země. Verbálními i faktickými útoky vůči tomuto etniku Erdogan také s oblibou mobilizuje své stoupence.

Turecko už začátkem tohoto roku dobylo s pomocí spřátelených milic Kurdy držená území západně od Eufratu. A na severu Sýrie pak vytvořilo nárazníkové zóny, které ovládá právě prostřednictvím místních spojenců.

Myslí Erdogan slova o ofenzívě vážně?

Záměr vstoupit na kurdské území oznámil veřejně a vojáky už předtím do Sýrie opravdu poslal. Je ale také možné, že se snaží vyvinout tlak na USA, které jsou spojenci YPG. Americké jednotky nasazené přímo v regionu vytvořily se syrskými Kurdy širokou koalici nejrůznějších etnik, která pak úspěšně bojovala s extremisty z tzv. Islámského státu (ISIL).

KurdovéKurdovéautor: Info.cz

Jak ale islamističtí radikálové slábnou až k bezvýznamnosti, Turecko tlačí na Američany, aby z regionu zcela odešli. Washington by tak ovšem nechal syrské Kurdy – tedy své nynější spojence – napospas Ankaře, což alespoň zatím Washington odmítá. A v souvislosti s ohlášenou tureckou ofenzívou vyhlásil, že podobnou akci považuje za „nepřijatelnou“. Na což Erdogan reagoval slovy, podle kterých případná akce jeho vojáků nebude namířená proti Američanům, ale „teroristům“, čímž měl na mysli přinejmenším všechny bojovníky YPG.

Jak ofenziva ovlivní vztahy USA a Turecka?

Negativně. Podle všeho ale ne fatálně. Obě země jsou spojenci v NATO, u čehož podle všeho také zůstane. Stále asertivnější Erdogan sice na kritice Spojených států získává body u domácího publika, do přímého střetu s americkými jednotkami ale své vojáky sotva pošle.

Pokud by se ovšem armády obou stran Sýrii nakonec opravdu střetly, byli bychom svědky kategoricky nové a potenciálně výbušné situace. Třecích ploch je totiž také dost a nejde jen o osud syrských Kurdů. Ankaře zjevně vadí třeba také neutuchající podpora amerického prezidenta Donalda Trumpa saúdskému korunnímu princi Mohamedovi bin Salmánovi, který pravděpodobně nařídil vraždu nepohodlného novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu své země v tureckém Istanbulu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud