Turecká armáda ohlásila dobytí Afrínu, Asad se fotil v Ghútě. Z oblasti prchají desetitisíce lidí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecká armáda ohlásila dobytí Afrínu, Asad se fotil v Ghútě. Z oblasti prchají desetitisíce lidí

Turecká armáda ohlásila dobytí Afrínu, Asad se fotil v Ghútě. Z oblasti prchají desetitisíce lidí

V Sýrii o víkendu pokračovaly boje o Afrín na severu země a východní Ghútu u Damašku. Z obou míst prchali civilisté po tisících. Turecko, které vede ofenzivu proti Afrínu od ledna, dnes ohlásilo dobytí města. Místní správa ale tvrdí, že Kurdové, proti nimž se boj vede, mění strategii, ale budou bojovat dál. Do východní Ghúty dnes dorazil syrský prezident Bašár Asad.

Setkal se s vojáky na bojové linii a fotografové ho zachytili mezi uniformovanými muži. Damašek chce vybojovat východní Ghútu jako poslední baštu opozice a radikálů v blízkosti hlavního města. Armáda ji obléhá od roku 2013. Minulý týden začala evakuace, na niž dohlíží kromě syrské armády i její spojenec Rusko. Jeho ministerstvo obrany oznámilo, že se dnes evakuovalo na 25 000 lidí. Znamenalo by to, že od otevření humanitárního koridoru z východní Ghúty, která byla domovem 400 000 lidí, odešlo kolem 70 000 občanů.

Ještě masivnější exodus je hlášen z Afrínu, odkud podle sobotních zpráv odešlo na 150 000 lidí. Prchají před boji mezi tureckou armádou a jejími spojenci na jedné straně a kurdskými oddíly YPG na druhé.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že centrum města je dobyto a zavlály nad ním turecké vlajky. Ankara si nepřeje přítomnost YPG u turecké hranice, protože kurdské oddíly označuje za teroristy.

Zprávy o situaci v Afrínu ale nejsou jasné. Podle jedněch je už dobyto celé město a v ulicích je vidět proturecké oddíly i s těžkou technikou. Erdogan řekl, že pokračuje odstraňování min a zbytků kurdských jednotek.

Kurdská správa města ale oznámila, že se Kurdové rozhodli ustoupit od přímého boje a přejít na gerilovou válku. „Naše jednotky jsou na celém území Afrínu. Budou útočit na pozice tureckého nepřítele a jeho žoldáků při každé příležitosti. Stanou se jejich trvalou noční můrou,“ sdělil člen afrínské správy. Město Afrín je stejnojmenné středisko příhraničního regionu, který ovládají Kurdové.

Boje ve východní Ghútě a v Afrínu neustaly a v sobotu bylo z obou míst hlášeno na 40 mrtvých. Ve východní Ghútě vládní jednotky v sobotu dobyly město Kafr Batna a část Sakby. Povstalci tak utrpěli velkou porážku, neboť tato města patřila k jejich největším baštám. Rebelové ovládají jen cíp východní Ghúty, uvedla agentura AP.

Dnes dala syrská armáda podle státní televize povstalcům ultimátum odejít z Harasty do dnešního odpoledne. Harasta je nejmenší ze tří částí, na něž se postupující armádě podařilo východní Ghútu rozdělit. Žije tam asi 20 000 lidí, kteří se ocitli v izolaci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.