Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecká ofenziva proti Kurdům v Sýrii neutichá. Ankara ujišťuje: je to akce na pár dní

Turecká ofenziva proti Kurdům v Sýrii neutichá. Ankara ujišťuje: je to akce na pár dní

Tři dny trvající vojenská operace Olivová ratolest, kterou Turecko zahájilo v severosyrském regionu Afrín ovládaném Kurdy, bude brzy u konce. S odkazem na sdělení Ankary o tom informovala agentura Reuters. Turecko začalo ostřelovat Afrín ze svého území v pátek, v sobotu zahájilo bombardování regionu a v neděli začala operace pozemních sil. Jde o otevření nové fronty v syrské občanské válce.

Turecký vicepremiér Mehmet Şimşek, který dohlíží na hospodaření vlády, dnes turecké investory ujišťoval, že vojenská operace bude krátká a nebude mít na ně znatelný negativní dopad. "Naši investoři by měli zůstat v klidu. Operace bude krátká, sníží teroristickou hrozbu pro Turecko a její dopad na investory bude minimální," uvedl Şimşek.

Turecká armáda oznámila, že se jí od soboty podařilo vytlačit bojovníky syrské kurdské milice YPG, která je ozbrojenou složkou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), z většiny Afrínu. Spojené státy, které jsou spojencem syrských Kurdů, a Francie mezitím vyzvaly Ankaru ke zdrženlivosti. O situaci by dnes měla jednat Rada bezpečnosti OSN.

Mluvčí YPG Birusk Hasaka uvedl, že boje mezi Kurdy a tureckými silami a jejich povstaleckými spojenci pokračují i dnes. Podle něj Turecko při ostřelování Afrínu zasáhlo několik oblastí ovládaných civilisty.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: VŠE PODSTATNÉ PŘED DRUHÝM KOLEM ZDE >>>

Ankara považuje YPG za teroristickou organizaci s vazbami na kurdské separatisty v Turecku. Podporu Kurdů ze strany Spojených států tak Turecko vnímá velmi negativně. Washington, který byl v loňských bojích proti radikálům z Islámského státu (IS) hlavním spojencem arabsko-kurdské koalice, jejíž součástí je mimo jiné i YPG, v neděli oznámil, že je situací v severní Sýrii velmi znepokojen.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se zavázal, že YPG vytlačí z Afrínu a následně že turecké síly proti kurdským milicím zakročí v Manbidži, který leží dále na východ.

Podle agentury Reuters může toto otevření nové fronty v občanské válce v Sýrii konflikt prodloužit a zároveň proti sobě postavit Turecko a Spojené státy, které Kurdy podporují. Islámský stát totiž loni přišel o značnou část území, které kontroloval v Iráku i v Sýrii, a přestože v regionu nadále podniká útoky, teritoriálně už není tak významným hráčem.

Ostřelování Afrínu podle kameramana Reuters pokračovalo i dnes v brzkých ranních hodinách. Turecká agentura Dogan uvedla, že bylo zničeno několik cílů YPG.

V neděli podle Ankary turecká armáda spolu se svými spojenci z povstalecké Svobodné syrské armády (FSA) získala kontrolu nad kurdskou vesnicí na hranici a začala na místě likvidovat nášlapné miny. Milice YPG naopak uvedla, že turecké síly z regionu vytlačila.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744