Turecká opozice burcuje: Erdogan chystá permanentní zavedení výjimečného stavu | info.cz

Články odjinud

Turecká opozice burcuje: Erdogan chystá permanentní zavedení výjimečného stavu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan plánuje uzákonit permanentní zavedení výjimečného stavu, varuje opozice. Už příští týden by měla vláda předložit parlamentu nový protiteroristický zákon, který de facto v zemi prodlužuje výjimečný stav. Ten byl přitom v úterý, po dvou letech od neúspěšného pokusu o puč, formálně odvolán.

Pokud vládní protiteroristický zákon parlamentem projde, budou Turci moci zapomenout na shromažďování či protesty po západu slunce. Vláda – a tedy i prezident Erdoğan, který je nově v jejím čele – bude rovněž moci odvolávat soudce, vojenské šarže či vládní úředníky v případě, že se ukáže jejich napojení na teroristické skupiny. A v neposlední řadě policisté budou moci zadržet podezřelé až na 12 dní bez toho, aby jej formálně obvinili a lokální politici budou mít autoritu zakázat vstup či opuštění vymezené oblasti až na 15 dní.

INFOGRAFIKA DNE: Čistky v turecké armáděINFOGRAFIKA DNE: Čistky v turecké armáděautor: INFO.CZ

Vzhledem k přísnosti zákona hlavní turecká opoziční strana Republikánská lidová strana (CHP) varovala, že úterní zrušení výjimečného stavu v zemi byla jen prázdná formalita. „Nyní vláda předkládá parlamentu legislativu, aby se z výjimečného stavu stal permanentní výjimečný stav,“ uvedl pro server Deutsche Welle předseda CHP Kemal Kilicdaroglu.

Výjimečný stav, který následoval po neúspěšném pokusu o státní převrat v červenci 2016, využil prezident Erdoğan k rozsáhlým čistkám opozice a názorových protivníků. Během tohoto dvouletého období bylo uvězněno přes 75 tisíc lidí, o práci přišlo dalších 110 tisíc lidí – často policistů, vojáků, soudců, či nepohodlných prokurátorů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud