Turecká prokuratura byla příliš horlivá. Mohla by propustit tisíc lidí obviněných neprávem kvůli puči | info.cz

Články odjinud

Turecká prokuratura byla příliš horlivá. Mohla by propustit tisíc lidí obviněných neprávem kvůli puči

Zhruba 1000 Turků by mohlo být propuštěno z vězení. Soudy jim mylně přičetly vazby na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara obviňuje ze zosnování zmařeného puče. Novinářům to řekl ankarský hlavní státní zástupce Yüksel Kocaman.

Prokuratura oznámila, že požádá o propuštění těch, co byli uvězněni na základě domnělého užívání mobilní aplikace ByLock a proti nimž nejsou žádné další důkazy. Podle vlády tuto šifrovací aplikaci využívala ke komunikaci síť duchovního Gülena. Sám Gülen nařčení turecké vlády, že převrat zosnoval, odmítá.

Gülenisté podle prokuratury vyvinuli aplikaci, která na server ByLock nasměrovala 11.480 telefonních čísel nevinných lidí, kteří o tom neměli tušení. Účelem tohoto kroku bylo, aby skutečné uživatelé aplikace nešlo snadno vystopovat, uvedl list Hürriyet s odvoláním na prokuraturu.

Od pokusu o převrat loni v červenci bylo v Turecku zatčeno zhruba 50.000 osob a během čistek ve státní správě o práci přišlo na 110.000 zaměstnanců, připomněla agentura AP.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud