Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko chce v syrském Afrínu rozpoutat novou bitvu. Do oblasti vyslalo speciální jednotky

Turecko chce v syrském Afrínu rozpoutat novou bitvu. Do oblasti vyslalo speciální jednotky

Turecko vyslalo do severosyrské oblasti Afrín speciální policejní jednotky, oznámil dnes vicepremiér Bekir Bozdag. Podle něj se připravuje nová bitva a její zahájení se blíží. Turecká armáda a její spojenci bojují proti syrským Kurdům v Afrínu od 20. ledna. Agentura Reuters napsala, že se jim podařilo vytlačit kurdské milice YPG z větší části turecko-syrské hranice v Afrínu.

Turecká agentura Dogan napsala, že policejní specialisté a četníci vjeli do Afrínu dvěma přechody. Zúčastní se bojů v městských oblastech a budou se podílet na udržení pozic ve vesnicích, které už turecká armáda dobyla. Větší města a také středisko oblasti, město Afrín, jsou v rukou YPG.

Turecko také připomnělo, že rezoluce o příměří, kterou v sobotu přijala Rada bezpečnosti OSN, se na tureckou ofenzivu v Afrínu nevztahuje. "Příměří OSN se vztahuje na některé oblasti jako východní Ghúta, ale Afrín k nim nepatří," řekl Bozdag.

Příměří se nemá vztahovat na operace proti Islámskému státu (IS) a Al-Káidě a skupinám na ně napojeným. Turecko YPG považuje za součást turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou k teroristickým skupinám řadí nejen Turecko, ale také EU a USA. YPG ale Washington považuje za spojence v boji proti IS.

Sýrie: ohniska konfliktuSýrie: ohniska konfliktuautor: Info.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1