Články odjinud

Turecko chce v syrském Afrínu rozpoutat novou bitvu. Do oblasti vyslalo speciální jednotky

Turecko chce v syrském Afrínu rozpoutat novou bitvu. Do oblasti vyslalo speciální jednotky

Turecko vyslalo do severosyrské oblasti Afrín speciální policejní jednotky, oznámil dnes vicepremiér Bekir Bozdag. Podle něj se připravuje nová bitva a její zahájení se blíží. Turecká armáda a její spojenci bojují proti syrským Kurdům v Afrínu od 20. ledna. Agentura Reuters napsala, že se jim podařilo vytlačit kurdské milice YPG z větší části turecko-syrské hranice v Afrínu.

Turecká agentura Dogan napsala, že policejní specialisté a četníci vjeli do Afrínu dvěma přechody. Zúčastní se bojů v městských oblastech a budou se podílet na udržení pozic ve vesnicích, které už turecká armáda dobyla. Větší města a také středisko oblasti, město Afrín, jsou v rukou YPG.

Turecko také připomnělo, že rezoluce o příměří, kterou v sobotu přijala Rada bezpečnosti OSN, se na tureckou ofenzivu v Afrínu nevztahuje. "Příměří OSN se vztahuje na některé oblasti jako východní Ghúta, ale Afrín k nim nepatří," řekl Bozdag.

Příměří se nemá vztahovat na operace proti Islámskému státu (IS) a Al-Káidě a skupinám na ně napojeným. Turecko YPG považuje za součást turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou k teroristickým skupinám řadí nejen Turecko, ale také EU a USA. YPG ale Washington považuje za spojence v boji proti IS.

Sýrie: ohniska konfliktuSýrie: ohniska konfliktuautor: Info.cz

 

Články odjinud