Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko odmítá vydat německého novináře. „Dokud budu u moci, ven se nedostane,“ hrozí Erdogan

Turecko odmítá vydat německého novináře. „Dokud budu u moci, ven se nedostane,“ hrozí Erdogan

Novinář deníku Die Welt a hlasitý kritik režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Deniz Yücel je už několik týdnů v turecké vazbě. K jeho propuštění před časem vyzvala i německá kancléřka Angela Merkelová, podle posledního prohlášení tureckého prezidenta se ale Ankara k něčemu takovému rozhodně nechystá. Jak Erdogan sám řekl tamní televizní stanici, třiačtyřicetiletý žurnalista s německým a tureckým občanstvím nebude vydán do Německa, dokud on bude u moci. 

Turecko naplno otevírá další frontu ve sporech se západoevropskými diplomaty. Prezident Erdogan nejenže rázně zmrazil veškeré příznivé vyhlídky v případu zadržovaného novináře, ale spolu s tím poslal jasný vzkaz i všem dalším Němcům: Dokud bude prezidentem, zadržené „nepohodlné“ občany spolkové republiky prostě Ankara nevydá. „Pokud se někdo z nich dostane do našich rukou, dostane se jim stejného zacházení,“ prohlásil včera Erdogan.

Turecké úřady zatkly Denize Yücela v únoru kvůli podezření z podpory teroristické organizace a zneužití dat. Postup Turecka kritizují němečtí politici i média, podle kterých jde o pokus umlčet novináře, který se nebál psát kriticky o režimu Erdogana. Za novináře se postavila i německá kancléřka Angela Merkelová, která držení Denize Yücela považuje za „zklamání“.

Erdogan také navrhl, že bude výjimečný stav, který v zemi platí od neúspěšného puče z loňského léta, znovu prodloužen. Právě díky tomu může Turecko držet podezřelé z terorismu ve vazbě až dva týdny jen na základě rozhodnutí policie. Nařčením z terorismu tamní úřady účelově operují hlavně ve vztahu ke kurdské menšině, jejíž aktivity jsou Ankaře trnem v oku.

Yücel je po rozhodnutí soudu nyní ve vyšetřovací vazbě, ve které může být podle listu Die Welt až pět let.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744