Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko už není demokracií, hřmí z Bruselu. Pustí Erdogan do Evropy migranty?

Turecko už není demokracií, hřmí z Bruselu. Pustí Erdogan do Evropy migranty?

Sen o Evropské unii se rozplynul. Podle posledních informací jsou rozhovory o přistoupení Turecka k EU mrtvé. Přispěly k tomu zřejmě také poznámky tureckého prezidenta, který Angelu Merkelovou označil za nacistku. Rozhodující událostí bylo ale pravděpodobně turecké referendum, ve kterém obyvatelé přiřkli hlavě státu rozsáhlejší pravomoci. Podle mezinárodních pozorovatelů je tak v zemi ohrožena demokracie. To je dle eurokomisaře pro rozšíření Unie zásadním zlomem v přístupových rozhovorech.

„Každému je to teď jasné. Turecko se tím vzdálilo od evropské perspektivy,“ uvádí pro agenturu Reuters eurokomisař pro rozšiřování EU Johannes Hahn. Potvrdil, že jednání s Tureckem zřejmě neskončí, zaměří se ale na něco jiného. „Soustředíme se teď na jiný aspekt našeho vztahu. Musíme se zamyslet nad tím, co bychom společně v budoucnu dokázali vyjednat a jestli dokážeme obnovit naši spolupráci,“ dodává Hahn v rozhovoru, který se uskutečnil po setkání evropských ministrů zahraničí na Maltě.

Přístupová jednání ještě nejsou formálně ukončená, unijní právníci už ale vykonali nutné legislativní kroky, aby se tak stalo. Turecko dle jejich výkladu už nesplňuje kritéria demokratické země. Dochází tam k ohrožení svobody tisku, hromadnému zatýkání oponentů i k ohrožení lidských práv. „Neexistuje žádná verze demokracie specifická pro Turecko. Existuje pouze demokracie a i Turci mají právo žít ve svobodě jako Evropané,“ vysvětluje Hahn.

Na maltském jednání údajně o přehodnocení společných jednání s Ankarou žádala především Francie a Německo.  Evropa si ovšem uvědomuje důležitost turecké ekonomiky i strategickou polohu země, je proto pravděpodobné, že ačkoli jednání o vstupu do EU pravděpodobně končí, na místě je prostor o dojednání jiné formy spolupráce. Pokud dojde k udržení, nebo případnému obnovení vztahů, je EU připravena podle Hahna jednat o obchodní i bezpečnostní spolupráci.

Otázkou totiž dále zůstává ochota Turecka sloužit jako bezpečnostní bariéra před náporem uprchlíků z Blízkého východu. Tento úkol totiž Erdogan přijal ještě jako žhavý kandidát do evropského společenství. V posledních měsících se ale situace změnila a sám turecký prezident opakovaně vyhrožoval, že do Evropy pustí miliony uprchlíků. Není proto jasné, zda mu nyní místo členství mezi evropskými státy bude stačit pouhá dohoda o obchodním partnerství.

Pochybnosti o turecké demokracii vyvolává kontroverzní rozhodnutí tureckých voličů, kteří křehkou většinou 51,4 % hlasů rozhodli o významném rozšíření pravomocí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Prakticky tak dochází ke změně vládního systému na prezidentský. Právě toho se zahraniční diplomaté obávají, zvláště po Erdoganových výrocích a výhružkách v souvislosti se spanilými jízdami jeho ministrů po Evropě před referendem. Některé státy jako Německo a Nizozemsko totiž tureckým ministrům zakázaly veřejně za prezidenta agitovat a strhli tak na sebe Errdoganovu zlobu i četné narážky na nacistické praktiky.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744