Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko večer před klíčovým referendem: Erdogan přemlouval voliče, zatýkal podezřelé z terorismu

Turecko večer před klíčovým referendem: Erdogan přemlouval voliče, zatýkal podezřelé z terorismu

Turecká policie zadržela dnes v Istanbulu padesátku osob, které podezírá z plánování "velkého" teroristického útoku. Zadržení, mezi nimiž je 41 cizinců, jsou podle agentury Anadolu podezřelí také z podpory organizace Islámský stát (IS).Turecké úřady provádějí v poslední době mohutná bezpečnostní opatření před zítřejším referendem o změnách ústavy. V něm může na 55 milionů voličů hlasovat o posílení pravomocí prezidenta, respektive o změně parlamentního systému na systém prezidentský. Průzkumy mírně favorizují tábor prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes na jednom z posledních shromáždění před nedělním referendem apeloval na občany Istanbulu, aby podpořili navrhované ústavní změny. Turecko jimi podle jeho slov získá stabilitu a vytvoří podmínky pro blahobyt. Úpravy mají přinést změnu současného parlamentního systému na prezidentský. Podle průzkumů se je chystá podpořit zhruba 51 až 52 procent Turků.

Kampaň má oficiálně skončit dnes v 17:00 SELČ. Erdogan má do té doby vystoupit na čtyřech akcích a premiér Binali Yildirim na pěti. Všechny se konají v Istanbulu.

"Nová ústava zajistí stabilitu a důvěru, nezbytnou pro rozvoj a růst země," řekl Erdogan na setkání s voliči v istanbulské čtvrti Tuzla. Požádal, aby lidé návrh změny schválili a umožnili tak Turecku "vkročit do budoucnosti". "Je to Ano pro jeden národ? Je to Ano pro jednu vlajku? Je to Ano pro jednu vlast? Je to Ano, pro jeden stát? Ano, Ano, Ano," odpověděl si Erdogan na své otázky. Kritici změny označují za nastolení režimu jednoho muže.

Referendum se koná v době, kdy v Turecku stále platí výjimečný stav, vyhlášený po loňském nezdařeném puči.

K urnám má právo přijít 55 milionů Turků. Volební místnosti budou v neděli otevřeny do 15:00 nebo 16:00 SELČ, protože hlasovací doba je v západním a východním Turecku o hodinu posunuta. První výsledky by mohly být známy kolem půlnoci. Zveřejňování průzkumů o hlasování pořizovaných ve volebních místnostech je v Turecku zakázáno, dokud to nepovolí volební komise. Očekává se, že by tento zákaz mohl být zrušen kolem 20:00 SELČ.

Svůj hlas v rámci referenda již mohli odevzdat Turci v diaspoře. Podle volební komise přišlo z 57 zemí přes 1,3 milionu hlasovacích lístků.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1