Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko vyšetřuje novou spolupředsedkyni prokurdské opozice. Čelí obvinění z propagace terorismu

Turecko vyšetřuje novou spolupředsedkyni prokurdské opozice. Čelí obvinění z propagace terorismu

Novou spolupředsedkyni prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Pervin Buldanovou, která v čele strany nahradila předloni uvězněného spolupředsedu Selahattina Demirtaşe, vyšetřují turecké úřady. Političku prokuratura podezírá z propagace terorismu. 

Buldanová se dostala do problémů s úřady kvůli svému nedělnímu projevu na stranickém kongresu, kde byla spolu se Sezaiem Temellim zvolena do čela nejsilnější politické formace hájící zájmy tureckých Kurdů. Prokuratura podle AP prověřuje mimo jiné to, zda svými prohlášeními neporušila zákony trestající vzpouru či její podněcování. Spolu s Buldanovou je vyšetřován i poslanec strany Sirri Süreyya Önder.

Vedení HDP kritizuje současnou vojenskou operaci turecké armády proti kurdským milicím v severosyrské oblasti Afrín. Cílem ofenzivy je zničit kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy napojené na separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK). Ti vedou v jihovýchodním Turecku už přes 30 let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.

Bývalé vedení HDP upadlo v nemilost tureckých úřadů právě kvůli údajným kontaktům s radikály či schvalování jejich činů. Zatímco Demirtaş je ve vazbě od listopadu 2016 kvůli obvinění z vedení teroristické organizace a dalších zločinů a prokuratura pro něj žádá 142 let vězení, na bývalou spolupředsedkyni Serpil Kemalbayovou byl vydán zatykač kvůli její kritice ofenzivy v Afrínu.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1