Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko vzpomínalo na zašlou slávu; v Itálii bojují s časem o památky. Co vám kvůli volbám uniklo?

Turecko vzpomínalo na zašlou slávu; v Itálii bojují s časem o památky. Co vám kvůli volbám uniklo?
 

Nikomu nejspíše neušlo, že voliči v USA rozhodovali o tom, kdo se stane americkým prezidentem nebo prezidentkou a tedy i nejmocnější osobou planety. Takřka celý svět žil volbami, to ale neznamená, že se život zcela zastavil. Redakce Info.cz přináší 5 zpráv ze zahraničí, které vám mohly uniknout.

Bitva u Mosulu pokročila

Iráčtí Kurdové obsadili město Bašika. Boj začal v pondělí a Kurdové tvrdí, že už místo mají zcela pod kontrolou. Bašika stála v cestě silám postupujícím od severovýchodu. „Jednotky čistí území od min a pročesávají město,“ řekl médiím zástupce kurdských milicí Pešmerga.

Boje u města Bašika u Mosulu.Boje u města Bašika u Mosulu.autor: ČTK

Německo: zatýkání prominentních islamistů

Němci v úterý zatkli ústřední postavu islamistů v zemi. Iráčan Abú Valá, známý také jako „kazatel bez tváře“, skončil v rukou policie spolu se čtyřmi dalšími muži ze Srbska, Německa, Kamerunu a Turecka. Valá byl podle vyšetřovatelů hlavou sítě, která lákala muslimy, aby šli bojovat do Sýrie. Podařilo se ho odhalit na základě výpovědi mladého džihádisty, který odešel bojovat do Sýrie. Znamená to, že Německá tajná služba se drží na pozoru – alespoň v Německu.

Zatýkání islamistů v NěmeckuZatýkání islamistů v Německuautor: ČTK

Turecký prezident sní o historickém území

V Turecku si připomněli velikost Osmanské říše. „Nemůžeme být uzavřeni na 780 tisíci kilometrech čtverečních," prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek na slavnosti u příležitosti 78. výročí smrti zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka. Osmanská říše byla rozdělena v roce 1923 a stanovené hranice platí dodnes. V minulosti sahala na území severní Afriky, Balkánu, Sýrie či Iráku. „Již uplynulo století, co jsme tyto regiony opustili, ale jejich obyvatelé nikdy nepřestali čekat," nechal se slyšet Erdogan. Turecký prezident naznačil, že by slávu jedné z největších říší historie rád obnovil.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan  při příležitosti 78. výročí úmrtí smrti Mustafa Kemala AtatürkaTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan při příležitosti 78. výročí úmrtí smrti Mustafa Kemala Atatürkaautor: ČTK

Venezuelské trápení nebere konce

Vysoká inflace, nedostatek základního zboží v obchodech a snahy o sesazení prezidenta. Státní ropná společnost PDVSA v úterý ohlásila, že ve státě Anzoategui unikla z potrubí ropa a znečistila vodu. Hrozil únik do jedné z největších jihoamerických řek Orinoco. Venezuleská vláda uvedla, že je únik pod kontrolou. Opozice a nezávislá média tvrdí, že oblast je uzavřená a únik je ve skutečnosti mnohem větší. Jedná se podle nich o ekologickou katastrofu. Opozice získává další munici proti vládě prezidenta Madura.

Ohrožené italské památky

Italské úřady se snaží zachránit po ničivém zemětřesení na konci října 5 000 uměleckých cenností. Italské ministerstvo kultury vytvořilo seznam 81 církevních objektů, muzeí a uměleckých pokladů, které mají absolutní prioritu. Některé památky nebo artefakty ležící v troskách ohrožují silné deště. Úřady také musí bránit drancování. O víkendu se například ztratil z poničeného kostela v obci Nottoria cenný obraz Odpuštění z Assisi ze 17. století. 

Trosky v Itálii po zemětřeseníTrosky v Itálii po zemětřeseníautor: ČTK

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1