Turecko znovu ostřeluje kurdskou enklávu v Sýrii. Vyhlíží zlomový úspěch | info.cz

Články odjinud

Turecko znovu ostřeluje kurdskou enklávu v Sýrii. Vyhlíží zlomový úspěch

Turecko po několikadenní odmlce obnovilo bombardování Afrínu, kurdské enklávy na severu Sýrie. Informovala o tom turecká agentura Anadolu. Turecké jednotky a jejich spojenci se podle agentury AP také snažily dobýt strategický vrchol, který odděluje Afrín od Ankarou kontrolovaného města Azáz.

O získání kontroly nad horou usilují turecké jednotky už od začátku ofenzivy 20. ledna. "Před chvílí jsem mluvil s jedním velitelem. Řekl mi, že s Boží pomocí vrchol brzy dobudeme," řekl v jednom projevu na severu země turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, kterého citovala agentura AFP.

Ankara operaci v Afrínu zdůvodňuje tím, že oblast ovládá syrská kurdská milice YPG, kterou považuje za teroristickou skupinu s vazbami na Stranu kurdských pracujících (PKK). Ta od roku 1984 vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán v Turecku.

Kurdové

Syrští Kurdové dnes oznámili, že se nezúčastní syrských mírových rozhovorů, které Rusko pořádá příští týden v Soči. Jako důvod uvedli právě situaci v Afrínu. Jednání bude bojkotovat i syrská opozice, která to oznámila už v sobotu. Naopak vyjednavač OSN Staffan de Mistura na mírovou konferenci dorazí.

Podle syrské opozice je konference v Soči pokusem o podkopání snahy OSN zprostředkovat mírovou dohodu. Také západní mocnosti a některé arabské státy soudí, že schůzka v Soči má být pokusem o vytvoření paralelních rozhovorů, které naruší úsilí OSN a vytvoří podmínky pro takové řešení syrského konfliktu, které bude více vyhovovat syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Rusko je jeho spojencem. Moskva ale tvrdí, že nehodlá nahradit diplomatická jednání, která organizuje OSN.

Rozhovor se syrským Kurdem Rashidem Khalilem. autor: Info.cz

Tvrdé boje dnes podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zuřily také ve východní Ghútě u Damašku. Východní Ghúta, kde žije asi 400.000 lidí, je poslední oblastí v blízkosti metropole pod kontrolou opozičních sil. Boje na chvíli ustaly po pátečním oznámení opozice, že Rusko se pokusí prosadit klid zbraní. Oficiálně ale žádné příměří oznámeno nebylo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud