Turisté, běžte domů! Španělští anarchisté útočí na výletníky, cestovky nabádají k opatrnosti | info.cz

Články odjinud

Turisté, běžte domů! Španělští anarchisté útočí na výletníky, cestovky nabádají k opatrnosti

Cestovatelé přinášejí různým regionům mnohdy slušné finance do státní kasy. Turistický ruch s sebou ale nenese pouze pozitiva. To zdůrazňují i demonstranti ve Španělsku. Anarchistická skupina v posledních týdnech na severovýchodě země v Katalánsku útočí na turisty a vyvěšuje transparenty s nápisy „Turisté, jděte domů“. Vláda přesto dál ubezpečuje, že zahraniční návštěvníky v zemi vítá. Zároveň ale varuje, aby byli ve střehu.

Anarchisté ze skupiny Arran zaútočili v Barceloně na vyhlídkový autobus. Podařilo se jim ho zastavit a posprejovat nápisy „masový turismus zabíjí okolí“. Nikdo z cestujících nebyl zraněný. Britští turisté ale podle listu The Independent popisují, že z maskovaných anarchistů utrpěli velký šok, protože si mysleli, že je napadli teroristé Islámského státu.

Další anarchisté protestovali na Mallorce u pobřežních restaurací. Zapalovali kouřové bomby, rozvinovali transparenty a dovnitř restaurací prý vystřelovali konfety. Přestože při jejich akcích nikdo nebyl zraněn, v době vrcholícího strachu z terorismu podobné akce vyvolávají v turistech více strachu, než by ve skutečnosti měly.

Členové skupiny Arran tvrdí, že turismus údajně ničí historický ráz míst a přeměňuje je na odcizená místa, která už neslouží k normálnímu životu, ale mají potěšit hlavně cestovatele. „Nemůžeme vyloučit další útoky. Byly tu v minulosti a víc jich bude i v budoucnu,“ uvedla jedna z hlavních představitelek anarchistické skupiny Laura Floresová.

O obezřetnost prosí turisty také Asociace britských cestovních kanceláří (ABTA). „Používají nebezpečnou taktiku, což by se nemělo dít. Ale důvod, proč to tak je, je ten, že místní samospráva neposlouchá a nebere přelidnění oblasti vážně. Radíme turistům, aby byli ostražití a nechodili do míst, kde by to mohlo být riskantní,“ uvedl předseda ABTA Noel Josephides.

Skupina Arran vznikla v roce 2012. Bojuje hlavně za katalánskou nezávislost a dle svého prohlášení chce „ukončit kapitalistický systém a světovou nespravedlnost“. „Je to hnutí občanů, kteří bojují proti predátorskému a nekontrolovanému turistickému modelu. Turismus má totiž řadu soukromých zájmů, které se neshodují se zájmy většinové společnosti,“ popsal jeden z podporovatelů skupiny na twitteru. Arran dlouhodobě vystupuje například i proti platformě Airbnb, která podle anarchistů vytlačuje z měst jejich obyvatele tím, že umožňuje rozšiřování bytů, které si pronajímají cizinci. Celá města a čtvrtě tímto způsobem ztrácí svůj tradiční ráz a stávají se z nich téměř turistické rezorty.

17. srpna chystají odpůrci turismu velký protestní pochod v rámci svátku Semana Grande, který by se měl uskutečnit v San Sebastianu. I tam se zřejmě objeví nápisy „Turisté, běžte domů“, které už jsou místy na severu Španělska k vidění.

V roce 2016 navštívilo podle BBC Španělsko celkem 75,6 milionů turistů, což je rekordní číslo. A nejvytíženějším regionem bylo právě Katalánsko, kam se přijelo podívat 18 milionů lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud