Tvrdší než Guantánamo. Americká škola trestá děti elektrošoky, odpůrci mluví o mučení | info.cz

Články odjinud

Tvrdší než Guantánamo. Americká škola trestá děti elektrošoky, odpůrci mluví o mučení

Jako chování, které nebylo přijatelné ani na Guantánamu. Tak označují zástupci lidskoprávních organizací už takřka 30 let přetrvávající praktiky na speciální škole v americkém státě Massachusetts. Vedení a vychovatelé drží tamní studenty pod kontrolou pomocí elektrošoků. Trestání se děje se souhlasem soudů. Nyní se opět objevují hlasy, že by měly úřady takovému chování učinit přítrž.

Je to asi jediná škola na světě, kde se dějí podobné věci. Judge Rotenberg Center (JRC) je institucí pro děti a mladé dospělé se "speciálními potřebami", která proslula neortodoxním přístupem k udržování kázně. Téměř 30 let mají zdejší studenti na těle elektrody a u sebe zařízení, skrze nějž je zaměstnanci mohou na dálku trestat elektrošoky. Účelem je způsobit jim bolest, která je odradí od nebezpečného nebo nežádaného chování.

S nápadem přišel bývalý ředitel školy Matthew Israel, psycholog, který neprošel žádným medicínským vzděláváním ani výcvikem. Israel začal trestat děti už v roce 1971. Zprvu užíval pohlavky nebo vodu, na začátku 90. let však přešel na tehdy modernější metodu – zmíněné elektrošoky.

JRC se brání, že praxe pomáhá dětem a dospělým s agresivním a sebepoškozujícím se chováním. Instituce zmiňuje, že ji navštěvují lidé z 15 amerických států, kteří by nemohli být efektivně léčeni jinou formou v ostatních specializovaných střediscích. Bolest je podle JRC bezpečným a účinným nástrojem.

„Využívání elektronických stimulačních zařízení vedlo k rychlému poklesu nebezpečného a rušivého chování studentů. Výukový program učí tyto studenty nahrazovat jejich problematické chování tím pozitivním, mezi což patří sociální, rekreační nebo vzdělávací aktivity. Výhody užívání těchto zařízení výrazně převažují nad potenciálními riziky,“ uvádí škola v prohlášení.

Praxi však dlouhodobě kritizují především lidskoprávní organizace, které ji označují za mučení. Upozorňují, že za dobu jejího využívání došlo k několika skandálům. Nejvážnější se odehrál v roce 2007, kdy zaměstnanci jedné ze školních ubytoven na základě hovoru domnělého manažera instituce ztrestali dva studenty ve věku 16 a 19 let desítkami elektrošoků. Jeden jich během tří hodin dostal 29, druhý dokonce 77. Později se přišlo na to, že za telefonátem nestál manažer, nýbrž vtipálek, který si z personálu vystřelil. Kauza vedla k Izraelově rezignaci. I přes odchod svého "otce", však program elektrošoků pokračoval dál.

Omezit jejich užívání chtěl i stát Massachusetts. Přišel s návrhem, který by výrazně zúžil počet případů, u nichž lze metodu uplatnit. V červnu ale soud konstatoval, že aktivity školy jsou legální a musí jim být umožněno pokračovat.

Nyní se vlna odporu objevila znovu. Koalice advokátních uskupení sepsala petici určenou Organizaci amerických států. Po panamerické organizaci, jejímž členem jsou i Spojené státy, chtějí, aby po USA vyžadovala zákaz užívání této metody. Odvolávají se na zprávu bývalého zvláštního zpravodaje OSN pro mučení Juana Mendeze, který konstatoval, že praktiky JRC porušují práva studentů, která jim zajišťuje úmluva OSN proti mučení.

„Toto nebylo přijatelné ani na Guantánamu, ale je to přijatelné ve speciální škole v Massachusetts,“ podivuje se Laurie Ahernová z organizace Disability Rights International, která je v čele zmíněné koalice a stojí i za peticí pro Organizaci amerických států.

Navzdory přetrvávající kritice a snahám o zákaz nehodlá škola ze svého programu ustoupit. Elektrošoky používá dál. V současnosti je praktikuje na 47 z 275 studentů. Každý z těchto případů musí být posvěcený soudem, při němž se zohledňují zájmy jednotlivců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud