Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tvrdý pád. Šéfa Samsungu zavřeli do vazby na samotku. Chtějí od něj vysvětlení korupční aféry

Tvrdý pád. Šéfa Samsungu zavřeli do vazby na samotku. Chtějí od něj vysvětlení korupční aféry

Šéfa jihokorejské společnosti Samsung Group I Če-jonga úřady zadržely na základě zatykače. Týká se ho vyšetřování korupčního skandálu, který vedl k sesazení jihokorejské prezidentky.

Prominentní podnikatel se dočkal mimořádné pozornosti úřadů: je v samostatné cele a nemá nárok na kontakt s ostatními vězni. V sobotu ho podle mluvčího prokuratury čeká výslech.

Prokuratura má deset dnů na vznesení obvinění, může nicméně požádat o prodloužení této lhůty. Po vznesení obvinění by měl soud rozhodnout během tří měsíců, napsala agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s vlivnou přítelkyní prezidentky v přepočtu skoro miliardu korun, aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries.

I Če-jong i společnost Samsung jakékoliv pochybení popírají. „Uděláme vše, co je v našich silách, aby byla v budoucích soudních řízeních odhalena pravda,“ uvedla firma.

Jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje v prosinci kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal parlament. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat. Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek