Články odjinud

Tvrdý trest za žhářské útoky. Izrael zavřel jediný přechod, kterým do Pásma Gazy proudilo zboží

Tvrdý trest za žhářské útoky. Izrael zavřel jediný přechod, kterým do Pásma Gazy proudilo zboží

Izrael dnes uzavřel jeden z hraničních přechodů do palestinského Pásma Gazy a omezil mořské pásmo, v němž mohou rybáři z tohoto palestinského území lovit. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že je to reakce na trvající žhářské útoky, při nichž Palestinci přes hranici posílají hořlaviny. Radikální hnutí Hamás, které Pásmu Gazy vládne, to označilo za další zločin proti lidskosti a za porušení mezinárodního práva.

„Po dohodě s ministrem obrany budeme proti režimu Hamásu v Pásmu Gazy tvrdě postupovat,“ sdělil podle agentury Reuters Netanjahu. Izrael podle něj plánuje další odvetná opatření, která ale premiér nespecifikoval.

Palestinci pořádají u hranice pásma protesty proti Izraeli od konce března. Izraelci při nich zabili na 130 lidí. Palestinci zapalují pneumatiky a posílají také balony nebo draky s hořlavinami a výbušninami přes hranici.

Izrael tvrdí, že Hamás protesty dál podněcuje ve snaze odvrátit pozornost obyvatel pásma od vážných ekonomických problémů.

Dnes byl uzavřen Kerem Šalom, což je jediný hraniční přechod určený pro dopravu zboží do pásma. Armádní mluvčí potvrdil, že přechod je uzavřen kvůli trvajícím žhářským útokům.

Další zpřísnění režimu se týká rybářů, kteří budou moci nyní na moře vyjíždět za rybolovem maximálně do vzdálenosti šesti námořních mil (11 kilometrů) od břehu. Dosud blokáda začínala až ve vzdálenosti devíti mil.

Všechna omezení týkající se Pásma Gazy Izrael označuje za bezpečnostní opatření související s působením Hamásu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud