Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Twitterový účet Donalda Trumpa jako zbraň. Co může způsobit? A co když ho napadnou hackeři?

Soukromý účet @realDonaldTrump, který je pro nově zvoleného prezidenta USA nejoblíbenějším způsobem komunikace s veřejností, nemá žádné zvláštní zabezpečení, a je tak velmi snadným cílem pro hackery. Trumpovy příspěvky jsou už dnes na hraně, jeho twitterový účet v rukou hackerů by však mohl napáchat mnohem větší škody.

Soukromý twitterový účet nově zvoleného prezidenta Spojených států má nevídanou moc. V posledních týdnech se mu například podařilo pohnout světovými finančními trhy nebo vyvolat pozdvižení, když na sociální síti napsal o potřebě posílit americký jaderný arzenál. Zásahy si připsal Trumpův twitterový účet i tento týden.

„Toyota Motor uvedla, že postaví novou továrnu v Baji v Mexiku, kde bude vyrábět vozy Corolla pro Spojené státy. Nic takového! Postavte závod v USA, nebo při dovozu plaťte vysokou daň,“ napsal včera nově zvolený prezident na Twitteru. Akcie automobilky okamžitě klesly.

Twitterový účet ale není zbraní pouze v rukou Donalda Trumpa. Mnohem větší škody by mohli napáchat případní hackeři, kteří by se do téměř nezabezpečeného účtu mohli snadno nabourat. Nově nabitý vliv Donalda Trumpa v kombinaci s nepředvídaností jeho tweetů dělá z jeho účtu navíc obzvláště lákavý hackerský cíl.

Do 140 znaků twitterového příspěvku se toho vejde dost na to, aby to způsobilo poprask například na světových trzích. Poslední tweet Trumpa o společnosti Toyota navíc dal hackerům návod, jak by se jeho účet dal využít, aby ovlivnil také dění na akciových trzích. Už dnes je Trumpův účet pod drobnohledem – aplikace Trigger umožňuje nastavit upozornění na jeho tweety o veřejně obchodovaných společnostech.

Pokud by byli hackeři motivování spíš geopolitickými důvody, stačilo by z Trumpova účtu napsat příspěvek o konkrétní zemi nebo jejím vůdci. Na ovlivnění zahraničních vztahů by to stačilo.

Takový scénář se může jevit jako přitažený za vlasy, ale Trump by nebyl jediná známá osobnost, které se něco podobného stalo. S hacknutím twitterových účtů mají zkušenosti například zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, rapper Drake, Národní fotbalová liga ale i belgický ministr zahraničí. Buď se do jejich profilu nabourali hackeři, nebo někdo psal příspěvky jejich jménem, přestože k tomu neměl oprávnění.

A podobné zkušenosti má i samotný Trump. Přístup k jeho twitterovému účtu získali hackeři už v roce 2013. Jeho jménem pak na účet kopírovali texty rappera Lil Wayna.

Podle odborníků, kteří měli na starost kampaň na sociálních sítích Hillary Clintonové nebo Baracka Obamy, Twitter žádné zvláštní bezpečností opatření pro politiky nemá. „Nedivila bych se, kdyby se to začalo měnit, hlavně s ohledem na dalekosáhlé hackerské útoky Ruska,“ tvrdí Laura Olinová, která vedla strategii sociálních sítí pro Obamu v roce 2012.

Alex Wall, který měl na starost komunikaci v rámci online prostředí pro Obamovu administrativu, tvrdí, že speciální bezpečnostní protokol pro oficiální twitterový účet amerického prezidenta existuje. Zařídil ho tým Baracka Obamy. Kromě zabezpečení hesla umožnuje také zveřejňování příspěvků Obamovým jménem pouze z omezeného počtu šifrovaných zařízení, se kterými se podle Walla zachází „s nejvyšší opatrností“. Po nástupu do Bílého domu by tento oficiální účet @POTUS mohl využívat i Trump. Obavy z napadnutí prezidentova účtu hackery by pak byly mnohem nižší.

To se ale zdá nepravděpodobné. Nově nastupující tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer v rozhovoru pro Fox News uvedl, že budoucí americký prezident pravděpodobně bude tweetovat jak ze zabezpečených, tak z vlastních zařízeních, jak se mu zachce. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1