U Palmýry zuří další bitva. Na město útočí 4000 bojovníků Islámského státu | info.cz

Články odjinud

U Palmýry zuří další bitva. Na město útočí 4000 bojovníků Islámského státu

Více než 4000 bojovníků radikálního hnutí Islámský stát (IS) se přeskupilo a zahájilo dnes druhý pokus o dobytí města Palmýra. Informují o tom ruská média, která se odvolávají na ruské monitorovací středisko v Sýrii. Předchozí útok islamistů na toto starobylé město se odehrál v sobotu, nálety ruského letectva v noci na dnešek ale donutily ozbrojence k ústupu. Po několikahodinové přestávce jsou však islamisté v Palmýře zpět.

"Nehledě na velké ztráty na živé síle a technice se teroristé snaží maximálně se přiblížit a udržet se uvnitř města, protože ruské letectvo nepodniká nálety na obytné čtvrti," citovala agentura TASS z komuniké monitorovacího střediska. "V současnosti syrská vojska svádějí v Palmýře obranné boje," dodala.


Ruská agentura také uvedla, že podle televizní stanice Al-Arabíja teroristé z IS znovu pronikli do Palmýry z několika směrů, když se vojáci vládních sil před drtivou převahou nepřítele stáhli z řady pozic, nicméně dál se brání.
Dříve islamisté oznámili, že Palmýru znovu dobyli. I podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se radikálové po krátkém ústupu před ruskými nálety na předměstí Palmýry opět vrátili zpět na předchozí pozice ve městě.
Ruské letouny podle ruského ministerstva obrany v noci na dnešek podnikly na islamisty 64 náletů, při kterých zničily 11 tanků a bojových vozidel pěchoty, 31 aut s velkorážnými kulomety a zabily více než 300 ozbrojenců. Tato letecká podpora umožnila syrské armádě odrazit první útok bojovníků IS.
Radikálové v sobotu ovládli většinu města, když se lidem z IS podařilo proniknout přes nepříliš silnou obranu syrské armády a ovládnout strategicky důležité kopce okolo Palmýry. Radikálové nejprve získali severozápadní část města, pak se boje přesunuly směrem k centru.
Islamisté slavné historické město Palmýra poprvé obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu.¨

Islamisté podle ruských vojáků vyslali k Palmýře značné posily od města Rakká, kde podle nich mezinárodní koalice vedená Spojenými státy "pozastavila aktivní operace proti teroristům". Podle ruské rozvědky ještě dříve vedení IS vyslalo z Mosulu do Rakká na 5000 bojovníků.

Povstalecké skupiny naopak přičítají úspěchy IS u Palmýry tomu, že režim syrského prezidenta Bašára Asada soustředil všechny síly na dobytí Halabu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud