Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

U pobřeží Skotska se srazily jaderné ponorky. Úřady nehodu 43 let tajily

U pobřeží Skotska se srazily jaderné ponorky. Úřady nehodu 43 let tajily

CIA zveřejnila další část z celkem dvanácti milionů spisů, které dříve spadaly do kategorie přísně tajné. Díky tomu vyšlo najevo, že se v listopadu 1974 srazily u skotských břehů za probíhající studené války americká a sovětská jaderná ponorka.

Americká ponorka James Madison, která nesla šestnáct jaderných střel Poseidon, opouštěla základnu Holy Loch necelých padesát kilometrů severozápadně od města Glasgow. U pobřeží na ni číhala posádka sovětské ponorky, která se chystala Američany sledovat.

Plavidla se z neupřesněných důvodů srazila. „Obě ponorky se vynořily a sovětská se následně opět ponořila. Dosud nejsou žádné zprávy o rozsahu poškození. Budu nadále informovat,“ stojí v depeši, která byla doručena tehdejšímu ministru zahraničí USA a vlivnému diplomatovi Henrymu Kissingerovi.

O nehodě, která měla zůstat tajná, informoval zkraje ledna 1975 americký investigativní novinář Jack Anderson píšící pro list Washington Post. Ve svém článku mimo jiné uvedl, že srážka zanechala na boku americké ponorky téměř třímetrovou rýhu a nechybělo mnoho, aby došlo k potopení obou plavidel.

Jeho zpráva se dočkala potvrzení až nyní, po 43 let od srážky neexistovaly veřejné dokumenty, které by potvrdily pravdivost jeho informací. Zpráva amerických tajných služeb ze stejného měsíce ale dokazuje, že se zabývaly skutečností, jak se k žurnalistovi informace dostala.

Pobouřeně reaguje skotská strana. „To, co se stalo v roce 1974, vypadá na velice, velice šťastný únik – mohlo to přitom být totálně devastující,“ citoval list The Guardian poslance a člena bezpečnostního výboru skotské sněmovny Brendana O’Haru, podle kterého zveřejněné informace „vzbuzují vážné obavy.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744