U pobřeží Skotska se srazily jaderné ponorky. Úřady nehodu 43 let tajily | info.cz

Články odjinud

U pobřeží Skotska se srazily jaderné ponorky. Úřady nehodu 43 let tajily

CIA zveřejnila další část z celkem dvanácti milionů spisů, které dříve spadaly do kategorie přísně tajné. Díky tomu vyšlo najevo, že se v listopadu 1974 srazily u skotských břehů za probíhající studené války americká a sovětská jaderná ponorka.

Americká ponorka James Madison, která nesla šestnáct jaderných střel Poseidon, opouštěla základnu Holy Loch necelých padesát kilometrů severozápadně od města Glasgow. U pobřeží na ni číhala posádka sovětské ponorky, která se chystala Američany sledovat.

Plavidla se z neupřesněných důvodů srazila. „Obě ponorky se vynořily a sovětská se následně opět ponořila. Dosud nejsou žádné zprávy o rozsahu poškození. Budu nadále informovat,“ stojí v depeši, která byla doručena tehdejšímu ministru zahraničí USA a vlivnému diplomatovi Henrymu Kissingerovi.

O nehodě, která měla zůstat tajná, informoval zkraje ledna 1975 americký investigativní novinář Jack Anderson píšící pro list Washington Post. Ve svém článku mimo jiné uvedl, že srážka zanechala na boku americké ponorky téměř třímetrovou rýhu a nechybělo mnoho, aby došlo k potopení obou plavidel.

Jeho zpráva se dočkala potvrzení až nyní, po 43 let od srážky neexistovaly veřejné dokumenty, které by potvrdily pravdivost jeho informací. Zpráva amerických tajných služeb ze stejného měsíce ale dokazuje, že se zabývaly skutečností, jak se k žurnalistovi informace dostala.

Pobouřeně reaguje skotská strana. „To, co se stalo v roce 1974, vypadá na velice, velice šťastný únik – mohlo to přitom být totálně devastující,“ citoval list The Guardian poslance a člena bezpečnostního výboru skotské sněmovny Brendana O’Haru, podle kterého zveřejněné informace „vzbuzují vážné obavy.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud