Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Učil se na trojky a četl Harryho Pottera. Vyšetřovatelé si lámou hlavu nad kerčským střelcem

Učil se na trojky a četl Harryho Pottera. Vyšetřovatelé si lámou hlavu nad kerčským střelcem

Vyšetřovatelé masové vraždy v kerčské škole na anektovaném Krymu nařídili vypracovat posmrtný psychologický a psychiatrický posudek na studenta Vladislava Rosljakova coby předpokládaného pachatele. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na mluvčí ruského federálního Vyšetřovacího výboru Svetlanu Petrenkovou. Rosljakov po krveprolití spáchal sebevraždu. Počet jeho obětí dnes stoupl na 20. V nemocnicích zůstávají čtyři desítky raněných.

Patrně i vzhledem k tomu, že vyjádření policie o možných motivech útočníka stále chybějí, v médiích a na sociálních sítích bují spekulace o osobnosti předpokládaného pachatele. Ten ve školní jídelně odpálil podomácku zhotovenou bombu a po žácích a učitelích střílel z brokovnice.

Rosljakov se podle ruského listu Argumenty i fakty narodil v roce 2000. Jeho rodiče se dávno rozvedli, vychovávala jej matka, pracující v Kerči v léčebně pro onkologické pacienty. Žili spolu v pronajatém bytu. Matku podle informací ze sociálních sítí odvedli vyšetřovatelé přímo z práce v nemocnici, kde zrovna pomáhala zraněným ze školy.

Ve škole, do které nastoupil v roce 2015, se Rosljakov učil odbornosti zvané „montáž, seřizování a využívání elektrických zařízení v průmyslových a veřejných budovách“.

„Strašně nenáviděl školu kvůli špatným učitelům, sliboval, že se jim pomstí,“ řekl již ve středu listu RBK nejmenovaný studentův známý.

Jiný známí tvrdili, že Rosljakov se skoro s nikým nebavil, vymazal si účty na sociálních sítích a zajímal se o maniaky.

Rosljakovův otec během výslechu vyšetřovatelům řekl, že komunikace se synem byla špatná, píší noviny Izvestija s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování. Mladík podle otce o škole vůbec nehovořil, zajímal se jen o počítačové hry a zbraně. Povšiml si, že se syn s nikým nekamarádí. V dětství měl jen jednoho přítele, s kterým se ale už nestýkal. Současně otec tvrdil, že mladík byl vychovaný a nechoval se agresivně.

„Osobnost kerčského střelce se skrývá pod haldou charakteristik,“ uvedla na svém webu stanice Kommersant FM, která hovořila se studentovými známými. „Vůbec nevypadal na vraha. Mladík, o kterém se ve středu dozvědělo celé Rusko, bylo jen 18 let: blonďák, menšího růstu a i na fotografiích se v porovnání s vrstevníky zdá být neduživý. Ale právě on si koupil zbraň a 150 nábojů, kutilsky vyrobil bombu a způsobil masakr v kerčské škole,“ dodala.

„Učil se na trojky,“ zavzpomínal někdejší spolužák Andrej, podle kterého Rosljakov nepřikládal učení velkou váhu, a tak sotva mohlo vyvolat vražedný útok. „Býval veselý, normální. Taky četl knížky, například Harryho Pottera. Znal jsem ho devět tříd, ale nebyl takový, jak se tvrdí. I s učiteli normálně vycházel. Chodil taky do posilovny, zajímal se o těžkou atletiku. Byl hubený a chtěl zesílit,“ dodal.

Rosljakov se prý zajímal o chemii, a proto dokázal sestavit bombu. Ale nic neobvyklého se u něj nepozorovalo, jen se skoro nekamarádil, poznamenal šéf správy Krymu Sergej Aksjonov. „Zločinec byl na místě činu sám. Zda měl společníky, zjišťuje vyšetřování. Teď je hlavní pochopit příčiny, které tuto zrůdu vedly ke zločinu. Zatím to nechápeme. Měl dobrá hodnocení. Podle ředitelky školy jej ani jednou nekárali. Prostě vždy tiše seděl, choval se vzorně,“ prohlásil.

Soudě podle všeho, Rosljakov byl naprosto obyčejné dítě. Rodiče se sice rozvedli, ale to je běžné. V televizi RT sice zaznělo, že matka byla u Svědků Jehovových, ale úřady to popřely, poznamenala stanice Kommersant FM. „Obyvatelé města jej charakterizovali jako tichého a klidného kluka,“ řekla Irina Kljujevová, plnící na Krymu roli dětské ombudsmanky.

Proč ale zrovna tento tichý, klidný kluk pečlivě naplánoval útok? Nerozstřílel lidi v afektu. Jednoznačné odpovědi chybějí, vyšetřování začíná. Mnohé ale naznačuje, že Rosljakova fascinovala tragédie v americké škole Colombine, kde v roce 1999 dva studenti zabili 13 lidí, poznamenala stanice a připomněla, že podle záběrů z kamer se student oblékl jako jeden ze střelců – a také se zastřelil ve školní knihovně jako střelci z Colombine. A také znějí četné hlasy, že Rosljakov školu a učitele tajně nenáviděl.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1