„Udělala katastrofální chybu.“ Trump kritizoval Merkelovou za její migrační politiku | info.cz

Články odjinud

„Udělala katastrofální chybu.“ Trump kritizoval Merkelovou za její migrační politiku

Nastupující prezident Spojených států se k tématu vyjádřil v rozhovoru pro britský list The Times. Negativně hodnotil kdysi otevřenou migrační politiku Angely Merkelové, ale věnoval se i dalším tématům - například situaci v Sýrii.

„Myslím, že udělala jednu velmi katastrofální chybu, a to tím, že přijala všechny ty ilegální migranty,“ řekl konkrétně Trump. Sám je známý jako odpůrce migrace, což v jeho případě míří především vůči přistěhovalcům z Mexika. Trump za jeden ze svých cílů označuje budování zdi na hranici s Mexikem, jejíž výstavbu by měla financovat mexická vláda.

Trump se rovněž vyjádřil k perspektivě případné smlouvy s Ruskem o omezení jaderných zbraní. Prohlásil, že jaderné arzenály by měly být „velmi podstatně“ omezeny. Na dohodu o jejich snížení, kterou by uzavřel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, prý přistoupí výměnou za zrušení amerických sankcí.

Ruská intervence v Sýrii byla podle Trumpa „velmi špatná věc“, která vedla ke strašlivé humanitární situaci. V Sýrii se momentálně daří až na výjimky dodržovat příměří dojednané právě Ruskem za asistence Turecka a Íránu. USA se kvůli této iniciativě dostávají v Sýrii do pozadí a jejich vliv v regionu slábne.

Trump se věnoval i izraelsko-palestinskému konfliktu. Velká Británie by podle něj měla vetovat jakoukoli novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která bude kritická vůči Izraeli, uvedl. Dojednáním smlouvy o míru na Blízkém východě chce Trump pověřit svého zetě Jareda Kushnera, kterého nedávno učinil svým oficiálním poradcem.

Prezident, který po svém zvolení přijal jako prvního zahraničního politika zaníceného stoupence brexitu Nigela Farage, komentoval rozhodnutí Britů Evropskou unii opustit. „Lidé a státy chtějí svou vlastní identitu a Spojené království chce rovněž svou identitu,“ řekl britskému listu. „Nakonec se ukáže, že brexit je velká věc,“ dodal.

Po Británii podle Trumpa opustí EU další země. Britskou premiérku Theresu Mayovou chce prezident pozvat do USA bezprostředně po nástupu do funkce.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud