Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úder přišel v noci. Aktivisté zaútočili na Le Penovou

Úder přišel v noci. Aktivisté zaútočili na Le Penovou

Volební centrála kandidátky na prezidentský úřad ve Francii Marine Le Penové v Paříži se v noci na dnešek stala terčem žhářského útoku. Oheň naštěstí způsobil jen menší škody v budově, nikdo nebyl zraněn. Předsedkyně krajně pravicové Národní fronty (FN) z útoku viní „skupinku krajní levice“. K útoku se prostřednictvím agentury AFP přihlásila skupina Combattre la xénofobie (Boj proti xenofobii).

Hasiči požár, který v přízemí budovy poškodil dveře, rychle uhasili. Sídlo kampaně Le Penové se nachází ve vyšších poschodích této budovy v centru Paříže. Policie uvedla, že se podle všeho jednalo o trestný čin. „Mám za to, že šlo o čin skupinky krajní levice. Už celé měsíce se podobné skupinky cítí beztrestně. To ony během manifestací ničí obchody, zapalují auta a útočí na policii,“ vyjádřila se k útoku Le Penová.

Francouzský ministr vnitra Matthias Fekl čin v rádiu RTL odsoudil a označil za nepřijatelný. „Demokratická debata se povede u volebních uren,“ konstatoval Fekl.

Skupina, jež se ke žhářskému útoku přihlásila, agentuře AFP sdělila, že k založení ohně použila Molotovův koktejl. Ohlásila také, že podobný útok provedla i v sídle krajně pravicového deníku Présent a bude v této linii pokračovat až do voleb. Deník Présent agenturu AFP informoval, že v redakci k žádnému pokusu o žhářství nedošlo.

Hlavními favority prvního kola prezidentských voleb, které se uskuteční 23. dubna, jsou Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron. V „souboji čtyř“, jak cílovou rovinku prezidentských voleb nazval deník Le Figaro, dále v těsném závěsu figuruje kandidát krajní levice, antiglobalista Jean-Luc Mélenchon, který podle jednoho z průzkumu předstihl konzervativního uchazeče Françoise Fillona, posledního ze čtveřice.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744