Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Úklid bude pokračovat.“ Odchod Kaliňáka nemusí stačit, „na odstřel“ je i premiér Fico

„Úklid bude pokračovat.“ Odchod Kaliňáka nemusí stačit, „na odstřel“ je i premiér Fico

Slovenská veřejnost i političtí představitelé přivítali rozhodnutí ministra vnitra Roberta Kaliňáka rezignovat na svoji funkci. Stále ale není jasné, zda jeho odchod z vlády Roberta Fica bude stačit k uklidnění politické krize, která vypukla po vraždě novináře Jána Kuciaka. Očekává se, jak zareaguje premiér i strany vládní koalice. Ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) žádá i rezignaci Roberta Fica. 

„Rezignace Kaliňáka je z hlediska očisty veřejného života od korupce a mafie absolutně nedostatečná,“ reagovala nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita na oznámení Kaliňáka o rezignaci na post ministra. Podobně se vyjádřilo také opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. „Odstoupil člověk, který se nikdy neměl stát ministrem,“ řekl předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

„Náš postoj byl jasný a známý od začátku. Jsme rádi, že hlas Mostu-Híd byl vyslyšen a Směr byl schopný přistoupit na personální změnu na takovém důležitém postu. Bylo to nevyhnutelné pro možnost uklidnění situace,“ uvedla ke Kaliňákově rezignaci strana Most-Híd. 

Most-Híd je jednou z koaličních stran vlády Roberta Fica a byla to právě ona, kdo v uplynulých dnech tlačil na konec ministra Kaliňáka ve vládě. Není ale vůbec jisté, že stranu tento krok uspokojí. „Měl odejít, dokud to ještě stačilo,“ reagoval na rezignaci Kaliňáka poslanec Mosta-Hídu František Šebej. Strana má odpoledne v plánu jednání republikové rady, která by měla vydat stanovisko k aktuálnímu dění. 

Na rozhodnutí Mostu-Híd čeká i Slovenská národní strana (SNS). Její šéf Andrej Danko oznámil, že pokud se rozhodne odejít z vlády, jeho strana bude chtít předčasné volby. K předčasným volbám nebo výrazné změně vládních postů se kloní i prezident Andrej Kiska. 

Rezignaci ministra vnitra přivítal i šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy. „Odchod Roberta Kaliňáka musí být jen začátkem. Začátkem velkého uklízení,“ napsal Bárdy v komentáři. 

Pro server Aktuality.sk pracoval novinář Ján Kuciak, kterého zavraždil neznámý pachatel v jeho domě. Tamtéž zastřelili i jeho snoubenku Martinu.  

Kuciak se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1