Ukončete násilí proti Rohingům, vyzvalo Valné shromáždění OSN Barmu. Muslimská menšina měla nadobro zmizet | info.cz

Články odjinud

Ukončete násilí proti Rohingům, vyzvalo Valné shromáždění OSN Barmu. Muslimská menšina měla nadobro zmizet

Valné shromáždění OSN vyzvalo Barmu, aby ukončila vojenské operace zaměřené proti muslimským Rohingům. Také navzdory nesouhlasu mimo jiné Číny a Ruska vyzvalo barmskou vládu k přijetí humanitárních pracovníků na svém území a umožnění návratu Rohingů, kteří byli vyhnáni nebo uprchli ze země.

Výzvu podpořilo podle agentury AFP 122 zemí. Proti byla Čína, Rusko, Kambodža, Laos, Filipíny, Vietnam, Bělorusko, Sýrie a Zimbabwe. Dalších 24 států se zdrželo hlasování.

Barmská armáda zahájila tažení proti Rohingům v Arakanském státě po útocích rohingských povstalců na stanoviště bezpečnostních sil 25. srpna. Armáda popírá, že by útočila na civilisty, a tvrdí, že naprostá většina zabitých Rohingů byli "teroristé".

Svědkové z řad statisíců Rohingů, kteří z převážně buddhistické Barmy uprchli před násilnostmi do sousedního Bangladéše, ale popisují, že vojáci zabíjeli, mučili a znásilňovali barmské civilisty a vypalovali celé rohingské vesnice.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn na začátku prosince řekl, že operace barmské armády proti Rohingům nesou známky genocidy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud