Ukrajinská tajná služba údajně mučila vlastizrádkyni. Propaganda, popírá to Kyjev | info.cz

Články odjinud

Ukrajinská tajná služba údajně mučila vlastizrádkyni. Propaganda, popírá to Kyjev

Ukrajinská tajná služba údajně mučila vlastizrádkyni. Propaganda, popírá to Kyjev
 

Ukrajinská tajná služba SBU po dva dny věznila a mučila ženu, podezřelou ze spáchání vlastizrady. Tvrdí to mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). SBU nařčení odmítla jako "neopodstatněné" a jako ruskou propagandu.

Devětadvacetiletá Ukrajinka žijící v Moskvě Darija Mastikaševová podle HRW přijela minulý měsíc do vlasti za synem a matkou žijící v okolí města Dnipro (dříve Dněpropetrovsk). Když se chystala nastoupit zpáteční cestu do Ruska, zadrželi ji zamaskovaní a ozbrojení agenti tajné služby. Příbuzní tvrdí, že o ní dva dny neměli zprávu. Později byla obviněna z vlastizrady a soud v Dnipru na ni uvalil vazbu.

„Ukrajinské úřady by měly neprodleně vyšetřit zprávy o tom, že Mastikaševová byla nezákonně vězněna a podrobena mučení," uvedl Hugh Williamson z HRW. Organizace na svém webu zveřejnila snímek mladé ženy s výraznou podlitinou na oku.

Obhájce řekl HRW, že agenti přinutili jeho klientku, aby před kamerou přečetla doznání, že pracovala pro ruskou tajnou službu FSB s úkolem verbovat veterány bojů se separatisty na východě Ukrajiny, aby podnikli teroristické útoky v Rusku, ze kterých FSB hodlá obvinit ukrajinské úřady.

„SBU působila a působí výlučně v rámci zákona," uvedla mluvčí SBU, podle které jsou obvinění na adresu ukrajinské tajné služby naprosto neodůvodněná. Za vším je podle ní ruská propaganda, která se snaží vybřednout z neúspěchu FSB při plánování „ukrajinských" teroristických atentátů. SBU se proto zdrží dalšího komentáře.

Šéf SBU 17. srpna ohlásil, že se podařilo zmařit ruský plán záměru využít bývalé veterány k fingování atentátů. Ve vazbě kvůli tomu skončili dva podezřelí verbíři.

Není to poprvé, co renomovaná zahraniční organizace obviňuje ukrajinskou tajnou službu z mučení. Loni v červenci HRW a Amnesty International uvedly, že jak proruští separatisté, tak síly prozápadní ukrajinské vlády se v oblasti Donbasu na východě země dopouštějí mučení, únosů a nezákonného věznění civilistů, které podezírají ze spolupráce s druhou stranou. AI a HRW také vybídly k uzavření tajných vězení SBU v Charkově, Kramatorsku, Izjumu a Mariupolu. Jejich existenci ale SBU popřela.

Beztrestnost pachatelů válečných zločinů na východě Ukrajiny kritizovala rovněž OSN.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud