Ukrajinský aktivista Sencov je po měsících hladovky na prahu smrti. Propuštění žádá i Česko | info.cz

Články odjinud

Ukrajinský aktivista Sencov je po měsících hladovky na prahu smrti. Propuštění žádá i Česko

Ukrajinský režisér a občanský aktivista Oleg Sencov je po 68 dnech hladovky na prahu smrti, tvrdí pro britský deník Independent jeho sestřenice Natálie Kaplanová. „Nevíme, jak dlouho ještě vydrží. Řekli nám, že už je jen krok od smrti.“

„Je vlastně zázrak, že jeho tělo to vydrželo tak dlouho,“ dodala Kaplanová pro deník Independent. Jeho stav se však v sibiřském vězení zhoršuje každým dnem, řekla jeho příbuzná, podle níž aktivista hladovku přerušit nehodlá. Sencov doufá, že svým manifestem přinutí Rusko, aby propustilo ukrajinské politické vězně; již dříve řekl, že je připraven i zemřít. 

Ukrajinský filmař a občanský aktivista byl zatčen ruskou tajnou službou FSB během protestů proti připojení Krymu k Rusku v roce 2014. O rok později byl vojenským soudem odsouzen za terorismus na 20 let vězení. Sencov údajně patřil k ukrajinské extrémně pravicové polovojenské organizaci Pravý sektor, což však jak aktivista, tak samotná organizace popřeli. 

Podle mnohých autorit byl však soud se Sencovem vykonstruovaný a politicky motivovaný, o jeho propuštění se tak zasazují organizace Amnesty International, hollyoodský herec Johnny Depp či české ministerstvo zahraničí.

„Ministerstvo zahraničních věcí považuje celý proces za vykonstruovaný, doznání svědků za vynucená a výši trestu udělenou údajným pachatelům za absurdní. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto vyzývá k okamžitému propuštění Olega Sencova na svobodu,“ uvádí ministerstvo ve svém prohlášení.

Podle Sencovovy sestřenice je nejvyšší čas. Aktivista totiž ve vězení zhubnul minimálně 15 kilogramů a bezprostředně mu hrozí smrt. Přibližně před týdnem byl převezen na jednotku intenzivní péče poté, co mu selhalo srdce.

„Pamatoval si jen, že ho chtěli přinutit k jídlu, ale odolal. Nakonec se dohodli na kompromisu, když mu v nemocnici podali asi tři lžíce výživy, která povzbudila činnost srdce. On potřebuje ale mnohem víc.“

Podle ukrajinské ombudsmanky Ludmily Denisové Ukrajina nabídla Rusku výměnou za propuštění Sencova propuštění 36 ruských vězňů. „Ani nám neodpověděli. Existuje jen jeden člověk, který má v této otázce slovo, a to je Vladimir Putin.“

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud