Ukrajinština místo ruštiny. Nový zákon má zajistit, aby měl národní jazyk více prostoru v médiích | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ukrajinština místo ruštiny. Nový zákon má zajistit, aby měl národní jazyk více prostoru v médiích

Ukrajinština místo ruštiny. Nový zákon má zajistit, aby měl národní jazyk více prostoru v médiích

Na Ukrajině žije podle statistik více než 17 procent Rusů a vliv ruského jazyka je v zemi stále velmi zřejmý. Vzhledem ke krymskému konfliktu a k napjatým vztahům mezi Ruskem a Ukrajinou má ruský jazyk spíše tendenci být potlačován, i když jím značná část Ukrajiny hovoří.

Balancování mezi ukrajinštinou a ruštinou velmi citlivě prožívají jak Ukrajinci, jimž ruština není po chuti, tak i etničtí Rusové, kteří na Ukrajině dlouhá léta žijí a pro něž je to běžný komunikační prostředek. Nový zákon má vybalancovat poměr ruských a ukrajinských zpráv v ukrajinských médiích.

Parlament má nyní na stole zákon, který zakotvuje, že poměr ruštiny a ukrajinštiny by měl být přesně poloviční. Prezident Porošenko zákon po případném schválení musí ještě podepsat – a v posledních dnech se nechal několikrát slyšet, že je spíše pro zvýraznění ukrajinštiny oproti ruštině. Definitivně se však k zákonu zatím nevyjádřil.

Celý text si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.