Ukrajinu čeká lekce populismu. Nový prezident plánuje čistky, konec imunity a diktát referend | info.cz

Články odjinud

Ukrajinu čeká lekce populismu. Nový prezident plánuje čistky, konec imunity a diktát referend

Nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poodkryl své plány. Televizní komik bez jakékoli zkušenosti s politikou krátce po nedělních volbách oznámil, že co nejdříve navrhne zákon o „vládě lidu“ skrze referenda. Avizoval také čistku v parlamentu nebo armádě. Nic to nemění na faktu, že nástup Zelenského provázejí obavy a nejistota – nikdo netuší, co jen slibuje a co hodlá skutečně prosazovat. Respektive zda to vůbec bude v jeho silách.

Zelenskyj svým volebním úspěchem dosáhl pozoruhodného prvenství. Zvítězil s největším náskokem v novodobé ukrajinské historii – ve druhém nedělním kole získal 73 procent odevzdaných hlasů a protikandidáta, kterým byl dosavadní prezident Petro Porošenko, vyprovodil s ostudou. Můžeme se jen domnívat, nakolik se Zelenskyj o svůj úspěch sám zasadil a nakolik šlo jen o výraz odporu Ukrajinců ke stávající politické elitě nebo o odmítnutí Porošenkova důrazu na ukrajinský nacionalismus. Každopádně jde o velký skok do neznáma a to vnímají i mnozí Ukrajinci.

Zelenskyj populisticky nabízí každému něco: část ekonomů a analytiků přesvědčil, že je vlastně protržně orientovaný a pomůže podnikatelům zmenšit potíže s byrokracií a odstraní překážky pro podnikání. Důchodcům slibuje vyšší penze, mladým elektronizaci státní správy a všem konec korupce, podíl na národním bohatství a přímou demokracii.

Problém je v tom, že Zelenskyj je považován za loutku ukrajinského oligarchy Ihora Kolomojského, a jeho kritici tvrdí, že celý program byl napsaný na zakázku. Že je vše jen jako a Zelenskyj nebude nic ze slíbeného prosazovat. Varují, že jeho populistické nápady spolu s nulovým povědomím o fungování státu můžou Ukrajinu ještě víc rozložit. První kroky Zelenského tyhle obavy nijak nerozptýlily: Oznámil, že navrhne zákon o „lidovládě“ – demokracii. Detaily neznáme, nicméně v jádru má jít o co nejvíc referend, omezení imunity poslanců a o jejich odvolatelnost. Stejně to má být i se soudci.

Zelenským slibované usmíření s Ruskem, jehož zájmy na východě země prosazují válčící separatisté, se momentálně zdá nereálné. Pro ilustraci dodejme, že zatímco západní státníci výsledek voleb tradičně a poněkud z povinnosti uvítali, ruský prezident Vladimir Putin přes svého mluvčího Peskova vzkázal, že je „příliš brzy“ na telefonát do Kyjeva a že si počká na činy nového ukrajinského prezidenta. Peskov pak zpochybnil legitimitu celých ukrajinských voleb.

Pro Zelenského je to velká rána. Zahraniční politika je spolu s vnější bezpečností jedinou oblastí, kde může v ukrajinském politickém systému prezident rozhodovat bez spoluúčasti parlamentu. A právě při jednání s Ruskem chtěl zabodovat. Teď mu zbývá vesměs jen reforma armády spolu s výše zmíněným omezováním imunity atd. I kdyby uspěl, pomůže si jen krátkodobě. Druhý závažný problém přetrvá.

Zelenskému jakožto politickému nováčkovi „zvenčí“ chybí parlamentní podpora i politický vliv a kontakty. Spekuluje se, že se vydá radikální cestou, rozpustí parlament a vyhlásí co nejrychleji nové volby, které by se mohly konat v červenci – než se ukáže, že část svých slibů nechce nebo nemůže splnit. Právě poklesu popularity se bojí Zelenského poradci. Zelenskyj se dokonce ptá svých příznivců na sociální sítích, zda má parlament rozpustit. Řádné parlamentní volby se přitom mají konat už v říjnu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud