Úleva pro Macrona: Debaty se rozeběhly, v průzkumech se odrazil ode dna | info.cz

Články odjinud

Úleva pro Macrona: Debaty se rozeběhly, v průzkumech se odrazil ode dna

Začátek velké veřejné debaty ve Francii ukázal vůli prezidenta Macrona zrušit kritizované snížení rychlosti na silnicích i zavést žlutými vestami požadované referendum. Elysejský palác doufá, že po dlouhých měsících krize chytne druhý dech, stoupenci hnutí žlutých vest se ale zúčastnit debat odmítají a plánují další protesty.

Žluté vesty versus vládou organizované debaty. Tak bude v nadsázce vypadat následující víkend ve Francii, kterou čeká už desáté dějství protestů hnutí žlutých vest, a zároveň více než dvě stovky veřejných diskuzí, jež tento týden zahájil prezident Emmanuel Macron. Právě jejich pomocí chce nájemce Elysejského paláce odpovědět na požadavky demonstrantů nespokojených s jeho politikou.

V Macronově týmu zavládl po dlouhých měsících krize optimismus: „Pro prezidenta to byla nejlepší chvíle od července, kdy v zahradách Elysejského paláce slavil vítězství modrých na fotbalovém mistrovství světa,“ citoval deník Le Figaro jednoho z poradců po úterním zahájení debaty.

A dobrou náladu může mít prezident po dlouhé době i díky průzkumům veřejného mínění. Za poslední měsíc mu podle agentury Odoxa stoupla popularita o pět procent a v průzkumu před evropskými volbami si jeho hnutí Republika vpřed! stojí podobně, jako Macron před prvním kolem prezidentských voleb na jaře 2017. S třiadvaceti procenty hlasů by volby vyhrálo.

Krize okolo žlutých vest nicméně posílila i šéfku krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penovou, o níž se v průzkumu pochvalně vyjádřilo 33 procent Francouzů, tedy o tři procenta více než o prezidentovi. Lepenovci v přechozích průzkumech pro evropské volby vedli a očekává se, že v Bruselu a Štrasburku posílí.

K úternímu startu veřejných konzultací si Macron vybral tělocvičnu v třítisícovém normandském městečku Grand Bourgtheroulde. Šesti stovkám zde shromážděných západofrancouzských starostů sice nejprve slíbil, že si je přišel především vyslechnout, nakonec ale sám mluvil téměř tři a půl hodiny. Poté následovala diskuze, která skončila kolem desáté hodiny večer, celý program tak trval dlouhých sedm hodin.

Macron připustil, že je ochoten zrušit kontroverzní zákon, který omezil rychlost na silnicích mimo obec na 80 kilometrů v hodině. Toto opatření sice podle vlády ušetří mnoho lidských životů, venkov s ním ale nesouhlasí. Lidem dojíždějícím do práce autem se prodlouží cesta a lidé žijící v komunitách s už tak omezenými veřejnými službami mají pocit, že budou odříznuti od prosperující části země ještě více než dnes.

Pokud by Macron přistoupil na opětovné zvýšení rychlosti, musel by se vypořádat s takřka jistým odporem premiéra Édouarda Philippa, jenž za 80 kilometrů v hodině osobně velmi bojoval.

Prezident se vyjádřil vstřícně i k požadavku hnutí žlutých vest na zavedení referenda z občanské iniciativy, zdůraznil ale, že ho nelze pořádat ke všem tématům a že musí být zachována rovnováha mezi přímou a zastupitelskou demokracií.

Také ale hájil svoji ekonomickou politiku, především zrušení milionářské daně (známé pod zkratkou ISF). „Není třeba vyprávět blbosti. Není to tak, že když znovu zavedeme ISF, budou se mít žluté vesty lépe,“ prohlásil.

Francouzská média si všimla i změny Macronova stylu – jakoby „prezident pro bohaté“, jak ho označují jeho kritici, chtěl sestoupit ze svého piedestalu a přiblížit se obyčejným lidem. V diskuzi se starosty párkrát použil sprostá slova, což ale podle svých poradců prý dělá běžně i v konverzaci se svými blízkými.

Přesto se nevyhnul jednomu faux-pas, a to při návštěvě radnice ve městě Gasny. Macron se vyjádřil k situaci těch nejchudších, jež ale popsal dvěma způsoby: „Jsou ti, kteří si vedou dobře, a pak ti, co švindlují,“ řekl a připomněl tak některé své nešťastné výroky z minulosti, kvůli nimž ho mnozí považují za elitáře odtrženého od reality životů běžných Francouzů.

Lidé oblékající si žluté vesty během debaty Grand Bourgtheroulde protestovali v ulicích, sešla se jich ale jen zhruba stovka. Někteří skandovali „Macrone, demisi“ před budovou tělocvičny, další blokovali kruhový objezd v centru města. Večer se pak několikrát střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn a dvě osoby zatkla.

Politolog Christian Lequesne z pařížské školy Sciences Po si nemyslí, že by debata mohla pomoci ukončit nynější krizi. „Hnutí žlutých vest nemá za cíl mluvit s vládou, která určuje pravidla hry. Chce si prosadit svoji vlastní agendu. Je dost radikální.“

Zatímco v tělocvičně zazněl po Macronově projevu potlesk, na představitele žlutých vest nabídka veřejně diskutovat zatím nezabrala. Z facebookových stránek hnutí je vidět, že většina jeho stoupenců se domnívá, že prezident obrací starosty proti občanům a že diskuze stejně nic nevyřeší. Ostatně přesvědčení, že diskuze krizi okolo žlutých vest neukončí, sdílí 67 procent veřejnosti.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud