Ultraortodoxní židé blokovali Jeruzalém. Odmítají jakýkoli kontakt s armádou | info.cz

Články odjinud

Ultraortodoxní židé blokovali Jeruzalém. Odmítají jakýkoli kontakt s armádou

Asi tři hodiny několik set ultraortodoxních židů blokovalo hlavní silnici do Tel Avivu při protestu proti povinnému odvodu do armády.  Podle zákona mají věřící možnost požádat několikrát po sobě o odklad armádní služby.Věřící ale odmítají jakýkoli kontakt s armádou a nechtějí o odklad ani žádat.

Protesty se konají už několik měsíců a ultraortodoxní koaliční strany pohrozily, že nepodpoří hlasování o rozpočtu, pokud vláda neprosadí zákon zaručující věřícím ochranu před náborem do armády. Další členové koalice pak pohrozili vystoupením z vlády, nebude-li rozpočet schválen. Izraeli by pak hrozily předčasné volby.

Dnešní protest, který ochromil dopravu v části Jeruzaléma, rozehnala po třech hodinách policie. K protestům vyzýval rabín Šmuel Auerbach, který v únoru zemřel. Dnešní protest byl první od jeho smrti.

V Izraeli je vojenská služba povinná od 18 let pro ženy i muže, muži slouží dva roky a osm měsíců, ženy dva roky. Do loňska platil zákon, který ultraortodoxní židy ze služby vyjímal. Mezi sekulárními občany to ale vyvolávalo nespokojenost, mnozí poukazovali na diskriminační charakter opatření. Loni v září nejvyšší soud zákon zrušil, ale s ročním odkladem. Pokud se muži nedostaví do náborového střediska a nepožádají o odklad, může se to pokládat za dezerci.

Ultraortodoxní židé se věnují studiu tóry a pravidla judaismu určují jejich každodenní život. Služba v armádě by podle nich mladé muže odváděla od modliteb.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud