Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Umělci z Francie jeli do Číny vzdát hold stíhanému disidentovi. Už týden je nikdo neviděl

Umělci z Francie jeli do Číny vzdát hold stíhanému disidentovi. Už týden je nikdo neviděl

Francouzská výtvarnice a její manžel, kteří odjeli do Číny vzdát svým dílem hold zesnulému disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, jsou již týden nezvěstní. S odvoláním na přátele manželského páru to dnes uvedl zpravodajský server BBC.

Marine Brossardová a Chu Ťia-min vytvořili ve městě Šen-čen na jihu Číny 15. prosince nástěnnou malbu, na níž byla ústředním motivem prázdná modrá židle uprostřed místnosti ohraničené červenými mřížemi.

Malba, zdobící vchod na veřejnou výstavu, očividně odkazovala na skutečnost, že Liou Siao-po se v roce 2010 nemohl zúčastnit slavnostního předávání Nobelových cen v Oslu, protože byl v té době ve vězeňské cele. Od roku 2009 si totiž odpykával jedenáctiletý trest za podvracení státní moci. Židle na ceremoniálu v Oslu určená pro Lioua zůstala symbolicky prázdná.

Čínská policie nástěnnou malbu umělců z Francie zakryla a policisté v civilu Brossardovou a jejího muže odvedli, napsala hongkongská média. Novináři a přátelé výtvarníků od té doby nebyli schopni se s dotyčnými spojit.

Brossardová je francouzská občanka, jaké občanství má Chu, není známo. Pár žije ve francouzském městě Lyon a do jižní Číny jel zúčastnit se výstavy městské architektury.

Čínský básník Jie Tu, který se také vydal do Šen-čenu na výstavu, řekl, že krátce s Chuem mluvil, když zhlédl jeho poctu zesnulému nobelistovi. "Byl jsem v šoku. Nikdy by mě nenapadlo, že spatřím veřejnou připomínku Lioua v Číně," prohlásil.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1