Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Umění, provokace nebo obojí? Syřan postavil v Drážďanech sochu z autobusů, krajní pravice se bouří

Umění, provokace nebo obojí? Syřan postavil v Drážďanech sochu z autobusů, krajní pravice se bouří

S vlnou nevole se setkala nová instalace, kterou otevřeli na drážďanském náměstí Neumarkt. Trojice autobusů vztyčených vzhůru má připomínat hrůzy syrské občanské války. S dílem však nesouhlasí krajní pravice.

Příští pondělí si v Německu připomenou 72. výročí bombardování Drážďan. Před symbolem události, kostelem Frauenkirche na náměstí Neumarkt, nyní vyrostl památník jiné tragédie. Syrský rodák Manaf Halbouni tam vztyčil tři autobusy, které připomínají podobnou barikádu proti snajperům v Aleppu.

Monument, jak se dílo jmenuje, je však trnem v oku německé krajní pravici. Hnutí Pegida využívá náměstí k pořádání demonstrací. Instalaci označila za idiotskou. Alternativa pro Německo, která má program založený na protiimigrační rétorice, zase tvrdí, že jde o zneužití umělecké svobody, které má umlčet občany Drážďan a přivést Pegidu na barikády.

Sám Halbouni má k Drážďanům silný vztah. Tady se jeho syrský otec seznámil s jeho matkou. Společně pak odjeli do Damašku. Umělec se do Německa vracel už v dětství, od roku 2009 tu navíc působil na městské škole výtvarného umění.

„Jsem vykořeněný v tom smyslu, že mi válka vzala dětství, tím jak zabila nebo rozptýlila mnoho mých mladých přátel po celém světě,“ cituje web deníku Guardian 32letého umělce, jehož dílo vzbudilo v Drážďanech velké vášně.

S výhrůžkami se potýká i starosta města Dirk Hilbert. Ten si proti sobě poštval část obyvatel, když kritizoval snahy o vytváření pocitu, že Drážďany byly obětí války. „Byly vším jiným než nevinným městem,“ řekl. Při odhalování Monumentu ho pak přihlížející vypískali.

Někteří jdou ale ještě dál. Kvůli zmíněnému výroku mu vyhrožují smrtí, Hilbert proto dostal policejní ochranu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744