Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Umíráme zde, pomozte nám, zní z Portorika. Trump místním vzkazuje, že jsou líní a nevděční

Umíráme zde, pomozte nám, zní z Portorika. Trump místním vzkazuje, že jsou líní a nevděční

Ta slova většině země vyrazila dech. Když americký prezident Donald Trump v jednom ze svých tweetů přirovnal Portoričany zasažené hurikánem Maria k nevděčným a líným lidem s neschopnou primátorkou hlavního města, vzedmula se proti němu vlna kritiky. A to nejen od obyvatel ostrova a politiků, ale i od osobností kulturního života.

„Záchrana Portorika by měla být společná práce, ale obyvatelé ostrova jenom čekají, že všechno uděláme za ně,“ napsal americký prezident na svou oblíbenou sociální síť. Zatímco však prezident vysílal do světa jeden tweet za druhým z pohodlí golfového rezortu v americkém Bedminsteru v New Jersey, lidé na Portoriku často stále bojují o přežití.

„Já nemám čas na pletichaření, politiku, nebo to, jak si na události nahnat politické body. Trump se jen vyhýbá svojí zodpovědnosti za to, že věci tu jdou pomalu a špatně,“ uvedla v sobotu v noci Trumpem kritizovaná starostka San Juan Carmen Yulín Cruzová.

Střet Trumpa a primátorky hlavního města ostrova vyprovokoval k reakcím mnoho politiků, ale i lidí ze zasaženého ostrova. „Když není tady na místě, tak by nás neměl kritizovat. Vůbec neví, co se zde děje a jak to tu vypadá,“ myslí si obyvatel San Juanu Renee Acosta, který starostku hájí. S ním souhlasí i Griselmarie Alemarová z portorického města Bayamon. „Starostka chodí od domu k domu a pomáhá celé komunitě. Říká, že zdroje existují, ale že je problém s logistikou.“

Problémy s neefektivní distribucí starostka dříve přiznala. „Prosím, opravdu prosím každého, kdo nás slyší, zachraňte nás. My zde umíráme a neefektivita nás zabíjí,“ uvedla v jednom z proslovů Cruzová, jejíž slova si Trump nejspíše vyložil osobně.

Proti Trumpovi, který následně osočil starostku z toho, že se nechává zneužít pro kampaň demokratické strany, vystoupilo mnoho politiků i umělců.

„Nikdy nedovolme, aby se jednání Donalda Trumpa stalo normou. Dnes náš prezident seděl v golfovém klubu a útočil na ty, kteří po hurikánu pomáhali jako první,“ komentoval výroky Trumpa demokratický senátor Chris Murphy. Tomu přizvukoval i jeho senátní kolega Ed Markey, podle kterého by první věc, kterou by měl Trump při své úterní návštěvě Portorika udělat, měla být že by se omluvil.

Proti Trumpovi vystoupily i osobnosti ze světa kultury. „Myslím, že je jasné, kde je slabý příklad vůdcovství. Portoriko je část Spojených států a vy jste jejich prezident. Toto je vaše zodpovědnost,“ napsala Trumpovi zpěvačka Lady Gaga. „Aha, už chápu, proč nepomáháte Portoriku. Nedisponuje totiž žádnými hlasy, které potřebujete ke svému znovuzvolení,“ dodala zpěvačka, která tak upozornila na to, že Trumpova administrativa zvládla likvidaci následků předešlých hurikánů v Texasu a na Floridě mnohem lépe. Herec Chris Evans zase prezidenta nařknul z toho, že během krize se ukázal jako „narcistní a urážlivý.“

Slovní přestřelky ale Portoričanům, z nichž značná část stále nemá vodu, jídlo či přístřešek nad hlavou, situaci moc neulehčí. Starostka přitom tvrdí, že mnohem více pomoci dostala od jednotlivců a firem než od vlády. „Tohle jsme dostali včera – čtyři palety vody, tři palety jídla a dvanáct palet dětské výživy. Už nemám čas na slušnost nebo politickou korektnost. Jsem pořádně naštvaná. Pomozte nám,“ křičí Cruzová.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744