UNICEF: Syrská vláda se chystá pustit konvoj OSN s pomocí do Ghúty | info.cz

Články odjinud

UNICEF: Syrská vláda se chystá pustit konvoj OSN s pomocí do Ghúty

Syrská vláda možná v neděli umožní OSN vyslat humanitární konvoj do obléhané východní Ghúty u Damašku. Sdělil to dnes Geert Cappelaere z Dětského fondu OSN (UNICEF). Ve východní Ghútě je od roku 2013 v obležení syrské armády na 400 tisíc lidí. Humanitární pomoc pro ně mělo zajistit 30denní příměří uložené rezolucí Rady bezpečnosti OSN z minulé soboty. Boje ale neustaly. Prezidenti Francie a USA vyzývají, aby byla rezoluce plněna.

Místo 30denního klidu zbraní má platit denní pětihodinové příměří, jak začátkem týdne navrhlo Rusko, ale ani toto opatření neumožnilo evakuaci nemocných a zraněných a dopravu humanitární pomoci.

Cappelaere na tiskové konferenci řekl, že připravený konvoj má zásoby pro 180.000 lidí a vjet by měl do Dúmy, která leží ve východní Ghútě. Dohoda o zpřístupnění dalších míst v této oblasti ovládané povstalci podle Cappelaerea ale není v dohledu. Stejně tak ani povolení pro vyvezení 1000 osob, které potřebují lékařskou péči buď kvůli zranění, nebo nemoci.

„Máme náznak, že syrská vláda povolí vjezd konvoje 4. března, tedy pozítří. Jsme připraveni tam jet,“ řekl Cappelaere. V prvním konvoji jsou podle něj potraviny a léky, do Dúmy by se měla dostat výživa pro asi 70 tisíc dětí. Ve východní Ghútě žije podle UNICEF až 200 tisíc dětí. Cappelaere ale upozornil, že v minulosti musela OSN několik humanitárních dodávek na poslední chvíli zrušit kvůli obstrukcím vlády, která si nepřála, aby zdravotnický materiál posloužil k léčbě lidí, kteří proti Damašku bojují. „Buďme realističtí, v minulosti jsme byli svědky zrušení několika konvojů, hlavně těch s chirurgickým materiálem,“ řekl.

Peter Salama, který je zástupcem ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO), dnes řekl, že z východní Ghúty je třeba přednostně odvézt 84 lidí, mezi nimiž jsou také děti. „WHO žádá syrskou vládu a všechny bojující strany, aby okamžitě povolily evakuaci kriticky nemocných lidí. Pro začátek jde o 84 osob, které označily nevládní organizace, OSN a Červený kříž na základě třídících kritérií WHO,“ sdělil Salama v Ženevě.

Východní Ghúta byla v minulých dnech dějištěm těžkých bojů, v nichž podle ochránců lidských práv zahynulo až 600 lidí. Rada OSN pro lidská práva má dnes odpoledne o Sýrii jednat na žádost Británie.

O situaci dnes telefonicky hovořili prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron. Vyzvali k plnění rezoluce RB OSN o 30denním příměří. Macron upozornil, že Francie spolu s „americkými spojenci důrazně odpoví v případě, že budou k zabíjení civilistů použity chemické prostředky.“ Oba prezidenti podle prohlášení, jež o telefonátu vydal Macronův úřad, požádali Rusko, aby vyvinulo maximální tlak na režim v Damašku a donutilo ho plnit rezoluci Rady bezpečnosti.

Trump mluvil ve čtvrtek večer také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o odpovědnosti za chemické útoky a bombardování civilních oblastí. "Syrský režim by měl zaplatit za stále se zhoršující humanitární situaci ve východní Ghútě, za používání chemických zbraní, za útoky na civilisty a blokádu humanitární pomoci," sdělil k telefonátu úřad Merkelové. Oba politici vyzvali Rusko, aby se nepodílelo na bombardování Ghúty a přimělo syrskou vládu zastavit útoky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud