Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Univerzita miliardáře Sorose, kterou v Praze nechtěl Klaus, má problémy i v Maďarsku. Narazila u Orbána

Univerzita miliardáře Sorose, kterou v Praze nechtěl Klaus, má problémy i v Maďarsku. Narazila u Orbána

Zaměstnanci a studenti maďarské Středoevropské univerzity založené a financované miliardářem a filantropem Georgem Sorosem se bouří proti změnám, které chce vláda premiéra Viktora Orbána udělat v zákoně o vysokých školách. Univerzita tvrdí, že navrhovaná opatření budou mít pro její fungování v Maďarsku fatální následky. Podle ní jde o další Orbánův útok na George Sorose, který patří mezi nejhlasitější kritiky současného maďarského establishmentu. Finančník ji kdysi chtěl založit v Praze, narazil ale na nesouhlas vlády tehdejšího premiéra Václava Klause. 

Maďarská vláda novelou zákona o vysokých školách upravuje působení mezinárodních univerzit v zemi. Středoevropská univerzita a další vysoké školy financované ze zahraničí podle ní v současné době stojí mimo zákon a novela má nastalou situaci dát do pořádku.

Představitelé univerzity sponzorované maďarským rodákem a americkým miliardářem Georgem Soresem oponují, že ústav v zemi působí legálně. Navrhované vládní opatření je prý namířeno přímo proti němu, a je tudíž „diskriminační a nepřijatelné“.

Pokud by návrh prošel, škola by podle dopisovatele BBC Nicka Thorpa musela od února 2018 otevřít další kampus ve státě New York, kde je také akreditovaná, změnit si jméno i učební osnovy. Podléhala by také zároveň americké i maďarské vládě.

„Tlačení univerzity k takovému kroku nemá žádný přínos pro vzdělání a vyžadovalo by zbytečné finanční a lidské náklady,“ citovala agentura Reuters z vyjádření Středoevropské univerzity.  Za takových podmínek by pro školu, kterou v současné době navštěvuje téměř 1500 studentů, bylo působení v Maďarsku dle jejích představitelů nemožné.

Mluvčí vlády Zoltán Kovács odmítá, že by se maďarská vláda Středoevropskou univerzitu snažila zavřít. Vláda se dle něho snaží udržet v zemi zákon a chce, aby ho všichni dodržovali. „Novela zákona platí pro všechny, a tudíž se s ní musí vypořádat i Středoevropská univerzita,“ uvedl Kovács pro agenturu Reuters.

Středoevropskou univerzitu založil Soros po pádu železné opony v roce 1991. Původně měla pobočku v Budapešti a Praze, po sporech s tehdejší vládou Václava Klause ale pražská část v druhé polovině devadesátých let ukončila svoji činnost. Univerzita měla být dle Sorose jakousi baštou liberálního myšlení, která svojí činností podpoří vznik otevřených společností a demokracie ve středoevropském regionu.

Maďarsko pod premiérem Orbánem ale po roce 2008 zamířilo opačným směrem. Z liberální demokracie se postupně posunulo směrem ke konzervativnímu nacionalismu. Maďarskou vládu kromě jiných kritizovala i administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy. Na černou listinu se tehdy dostal i George Soros, kterého maďarská vláda coby významného sponzora demokratů podezírala z toho, že napomáhá Washingtonu v útocích proti Budapešti. Orbán filantropa také obviňuje, že chce ovlivňovat maďarskou politiku a že podporuje masovou migraci do Evropy.

Do hledáčku Orbánovy vlády se vedle univerzity dostaly i tři nevládní organizace – Helsinský výbor, Transparency International a Společnost pro občanské svobody – které finančně podporuje Sorosův Open Society Fund. V lednu letošního roku místopředseda strany Fidesz Szilárd Németh prohlásil, že tyto organizace škodí Maďarsku, protože se snaží ovlivňovat politiku země, a proto je třeba je dostat ze země.