Články odjinud

Univerzita v Kielu zatrhla studentům burky a nikáby. Politici zákaz chválí a plánují další

Univerzita v Kielu zatrhla studentům burky a nikáby. Politici zákaz chválí a plánují další

Univerzita v Kielu je další vysokou školou v Německu, která zakázala studentům i pedagogům zahalování obličejů například muslimskými burkami. Způsob, kterým své rozhodnutí zdůvodnila, se přitom líbí i některým německým politikům.

Vedení univerzity totiž nezakázalo nošení burek z náboženských nebo sociálních důvodů, ale oficiálně kvůli tomu, že lidé, kterým jsou z obličeje vidět pouze oči, spolu nemohou účinně komunikovat. „Škola musí zajistit minimální požadavky na komunikaci ve výzkumu a výuce. Tato otevřená komunikace je založena nejen na mluveném slovu, ale také na výrazu obličeje a obličejových gestech,“ uvedl univerzitní mluvčí Boris Pawlowski.

Jelikož podle něj zahalený obličej takové neverbální komunikaci brání, nesmí studenti ani vyučující nosit burku či jiné podobné závoje na přednášky, zkoušky stejně jako odborná praktika. „V kampusu ale burky či nikáby, které ponechávají odhalené pouze oči, zakázané nejsou,“ uvedl Pawlowski. Tam, kde spolu komunikují učitel a jeho žáci, však musí být vidět i „práce mimických svalů“.

Škola k takovému rozhodnutí dospěla na základě případu Němky, která jako studentka konvertovala k islámu a přišla na přednášku botaniky v nikábu. A vyučující se proto zeptal vedení univerzity, jak má v takových případech reagovat. Způsob, jakým univerzita spor se svou studentkou vyřešila a zdůvodnila, přitom pochválila i ministryně školství německé spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko Karin Prienová. Už dříve v podobném duchu rozhodla o zákazu burek při přednáškách a zkouškách i univerzita v Gießenu.

Typy muslimských oděvů

V Německu zatím neplatí všeobecných zákaz zahalování na obličeje na veřejnosti jako například ve Francii nebo v Rakousku. Do parlamentu by ale měl v nejbližší době přijít návrh novely zákona, která by zakázala burky, nikáby, masky či kukly při soudních jednáních. Důvodová zpráva v novele je přitom velmi podobná zdůvodnění, použitém univerzitou v Kielu. „Soud musí být schopen využít veškeré vědomosti, včetně výrazů obličeje, aby objasnil skutečnosti a důvěryhodnost výroků,“ napsal německý deník Focus. V Německu zatím mohou soudy rozhodnout o zákazu zahalování individuálními příkazy, nikoliv na základě zákona.

Podobně chce do roku 2020 dosáhnout všeobecného zákazu zakrývání obličeje na všech školách ve Šlesvicku-Holštýnsku i ministryně Prienová. A to i přesto, že podle oficiálních statistik nepředstavují burky ve školních zařízeních v této spolkové zemi žádný velký problém, jedná se o naprosto ojedinělé případy. „Učitelé a jejich žáci by však měli mít každopádně možnost dívat se jeden druhému do tváře,“ uvedla Prienová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud