Články odjinud

Univerzitní svoboda po čínsku. Britský akademik dostal vyhazov, dovolil si kritizovat komunisty

Univerzitní svoboda po čínsku. Britský akademik dostal vyhazov, dovolil si kritizovat komunisty

Zahraniční vědci měli dosud v Číně značnou svobodu, zvláště pokud pracovali pro západní univerzitu spolupracující s čínským partnerem. Případ Brita Stephena Morgana ukazuje, že tahle doba končí. V Číně nyní funguje kolem dvou tisíc formálně nezávislých univerzitních programů, na kterých spolupracují čínské a zahraniční univerzity. Má to ovšem své limity, jak aktuální případ ukazuje.

University of Nottingham Ningbo China se stala výkladní skříní vědecké spolupráce Západu a Pekingu. Je první společnou školou, kterou v Číně vytvořila nějaká západní univerzita spolu s čínským partnerem a pochvalně se o ní zmínil třeba časopis Science či americký list Washington Post. Láká vědce a vyučující ze Západu na výborné podmínky a dobré platy. Navíc na ní panoval celkem kritický duch a akademická svoboda jako na Západě.

Nyní se ale ukázalo, že jen dočasně. Z místa proděkana byl odvolán Brit Stephen Morgan. Podle listu Financial Times se tak stalo kvůli tomu, že Morgan napsal esej do webového časopisu Nottinghamské univerzity Asia Dialogue. Zmínil se v ní kriticky o nedávném 19. Sjezdu Komunistické strany Číny. Představitelé čínské komunistické strany na univerzitě pak požadovali, aby byl Morgan odvolán, což se taky stalo.

Je to první takový případ na společné čínsko-zahraniční univerzitě. Přitom Morganův článek nebyl přehnaně kritický. Obsahoval úvahy o tom, zda si Čína může udržet dostatečné tempo inovací zajišťujících růst ekonomiky, pokud bude zesilovat státní kontrola nad společností. Kritizoval ale přímo současného generálního tajemníka a prezidenta Si Ťin-pchinga. Dovolil si tedy něco, co je v současné Číně velmi problematické.

Zároveň se zdá, že Morganovo odvolání by mohlo být výstrahou provozovatelům dalších zhruba dvou tisíc společných univerzitních programů v Číně.

Generální tajemní strany a zároveň prezident Si Ťin-pching chce posílit kontrolu nad vysokými školami v Číně. Podle odborníků, na které se odvolává list Financial Times, už dva roky není povoleno otevření dalších společných univerzit, které by byly alespoň formálně nezávislé. Úřady kontrolují zahraniční učebnice a i na společných univerzitách roste počet kursů, které se věnují státní ideologii. Například „myšlenkám Si Ťin-pchinga,“ z nichž čínští komunisté nedávno udělali i součást stanov své strany.

Úřady požadují také posílení organizací čínské komunistické strany na univerzitách a to, aby byl tajemník komunistické buňky zároveň členem vedení školy – a to včetně univerzit, které jsou společným podnikem se zahraniční školou a jsou financovány ze zahraničí. Formálně mají dosud většinou zahraniční i čínská univerzita ve společném vzdělávacím zařízení stejná práva a stejné rozhodovací pravomoci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud