Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Univerzitní svoboda po čínsku. Britský akademik dostal vyhazov, dovolil si kritizovat komunisty

Univerzitní svoboda po čínsku. Britský akademik dostal vyhazov, dovolil si kritizovat komunisty

Zahraniční vědci měli dosud v Číně značnou svobodu, zvláště pokud pracovali pro západní univerzitu spolupracující s čínským partnerem. Případ Brita Stephena Morgana ukazuje, že tahle doba končí. V Číně nyní funguje kolem dvou tisíc formálně nezávislých univerzitních programů, na kterých spolupracují čínské a zahraniční univerzity. Má to ovšem své limity, jak aktuální případ ukazuje.

University of Nottingham Ningbo China se stala výkladní skříní vědecké spolupráce Západu a Pekingu. Je první společnou školou, kterou v Číně vytvořila nějaká západní univerzita spolu s čínským partnerem a pochvalně se o ní zmínil třeba časopis Science či americký list Washington Post. Láká vědce a vyučující ze Západu na výborné podmínky a dobré platy. Navíc na ní panoval celkem kritický duch a akademická svoboda jako na Západě.

Nyní se ale ukázalo, že jen dočasně. Z místa proděkana byl odvolán Brit Stephen Morgan. Podle listu Financial Times se tak stalo kvůli tomu, že Morgan napsal esej do webového časopisu Nottinghamské univerzity Asia Dialogue. Zmínil se v ní kriticky o nedávném 19. Sjezdu Komunistické strany Číny. Představitelé čínské komunistické strany na univerzitě pak požadovali, aby byl Morgan odvolán, což se taky stalo.

Je to první takový případ na společné čínsko-zahraniční univerzitě. Přitom Morganův článek nebyl přehnaně kritický. Obsahoval úvahy o tom, zda si Čína může udržet dostatečné tempo inovací zajišťujících růst ekonomiky, pokud bude zesilovat státní kontrola nad společností. Kritizoval ale přímo současného generálního tajemníka a prezidenta Si Ťin-pchinga. Dovolil si tedy něco, co je v současné Číně velmi problematické.

Zároveň se zdá, že Morganovo odvolání by mohlo být výstrahou provozovatelům dalších zhruba dvou tisíc společných univerzitních programů v Číně.

Generální tajemní strany a zároveň prezident Si Ťin-pching chce posílit kontrolu nad vysokými školami v Číně. Podle odborníků, na které se odvolává list Financial Times, už dva roky není povoleno otevření dalších společných univerzit, které by byly alespoň formálně nezávislé. Úřady kontrolují zahraniční učebnice a i na společných univerzitách roste počet kursů, které se věnují státní ideologii. Například „myšlenkám Si Ťin-pchinga,“ z nichž čínští komunisté nedávno udělali i součást stanov své strany.

Úřady požadují také posílení organizací čínské komunistické strany na univerzitách a to, aby byl tajemník komunistické buňky zároveň členem vedení školy – a to včetně univerzit, které jsou společným podnikem se zahraniční školou a jsou financovány ze zahraničí. Formálně mají dosud většinou zahraniční i čínská univerzita ve společném vzdělávacím zařízení stejná práva a stejné rozhodovací pravomoci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744