Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Univerzitní svoboda po čínsku. Britský akademik dostal vyhazov, dovolil si kritizovat komunisty

Univerzitní svoboda po čínsku. Britský akademik dostal vyhazov, dovolil si kritizovat komunisty

Zahraniční vědci měli dosud v Číně značnou svobodu, zvláště pokud pracovali pro západní univerzitu spolupracující s čínským partnerem. Případ Brita Stephena Morgana ukazuje, že tahle doba končí. V Číně nyní funguje kolem dvou tisíc formálně nezávislých univerzitních programů, na kterých spolupracují čínské a zahraniční univerzity. Má to ovšem své limity, jak aktuální případ ukazuje.

University of Nottingham Ningbo China se stala výkladní skříní vědecké spolupráce Západu a Pekingu. Je první společnou školou, kterou v Číně vytvořila nějaká západní univerzita spolu s čínským partnerem a pochvalně se o ní zmínil třeba časopis Science či americký list Washington Post. Láká vědce a vyučující ze Západu na výborné podmínky a dobré platy. Navíc na ní panoval celkem kritický duch a akademická svoboda jako na Západě.

Nyní se ale ukázalo, že jen dočasně. Z místa proděkana byl odvolán Brit Stephen Morgan. Podle listu Financial Times se tak stalo kvůli tomu, že Morgan napsal esej do webového časopisu Nottinghamské univerzity Asia Dialogue. Zmínil se v ní kriticky o nedávném 19. Sjezdu Komunistické strany Číny. Představitelé čínské komunistické strany na univerzitě pak požadovali, aby byl Morgan odvolán, což se taky stalo.

Je to první takový případ na společné čínsko-zahraniční univerzitě. Přitom Morganův článek nebyl přehnaně kritický. Obsahoval úvahy o tom, zda si Čína může udržet dostatečné tempo inovací zajišťujících růst ekonomiky, pokud bude zesilovat státní kontrola nad společností. Kritizoval ale přímo současného generálního tajemníka a prezidenta Si Ťin-pchinga. Dovolil si tedy něco, co je v současné Číně velmi problematické.

Zároveň se zdá, že Morganovo odvolání by mohlo být výstrahou provozovatelům dalších zhruba dvou tisíc společných univerzitních programů v Číně.

Generální tajemní strany a zároveň prezident Si Ťin-pching chce posílit kontrolu nad vysokými školami v Číně. Podle odborníků, na které se odvolává list Financial Times, už dva roky není povoleno otevření dalších společných univerzit, které by byly alespoň formálně nezávislé. Úřady kontrolují zahraniční učebnice a i na společných univerzitách roste počet kursů, které se věnují státní ideologii. Například „myšlenkám Si Ťin-pchinga,“ z nichž čínští komunisté nedávno udělali i součást stanov své strany.

Úřady požadují také posílení organizací čínské komunistické strany na univerzitách a to, aby byl tajemník komunistické buňky zároveň členem vedení školy – a to včetně univerzit, které jsou společným podnikem se zahraniční školou a jsou financovány ze zahraničí. Formálně mají dosud většinou zahraniční i čínská univerzita ve společném vzdělávacím zařízení stejná práva a stejné rozhodovací pravomoci.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867