Uplynulo pět let od odhalení domu hrůzy. Ariel Castro unesené ženy znásilňoval, bil a týral hladem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uplynulo pět let od odhalení domu hrůzy. Ariel Castro unesené ženy znásilňoval, bil a týral hladem

Uplynulo pět let od odhalení domu hrůzy. Ariel Castro unesené ženy znásilňoval, bil a týral hladem

Ariel Castro byl americký zločinec portorického původu, který v letech 2002-2004 unesl a až do roku 2013 věznil, mučil a znásilňoval tři mladé ženy. Dnes je to přesně pět let, co byly osvobozeny. Castro byl odsouzen k doživotí, ale o měsíc později byl nalezený oběšený ve své cele.

Policie zmizelé ženy objevila v jednom z domů poblíž centra Clevelandu ve státě Ohio. Stalo se tak poté, co se jedné z unesených, Amandě Berryové, podařilo za pomoci souseda z okolí utéci a zavolat na tísňovou linku. Castro tehdy v domě nebyl.

Ženy byly uneseny nezávisle na sobě zhruba deset let předtím. Všech se Castro zmocnil, když jim nabídl svezení. Berryová zmizela v dubnu 2003 na cestě z práce, tehdy jí bylo 16 let. Gina DeJesusová se nevrátila ze školy o rok později ve věku 14 let a dvaatřicetiletá Michelle Knightová byla pohřešována od roku 2002.

Policisté následně zatkli Castra (53), bývalého řidiče školního autobusu, propuštěného kvůli několika prohřeškům. Ženy někdy držel v řetězech, sexuálně je zneužíval, opakovaně je bil a týral hladem. S Berryovou měl dokonce tehdy šestiletou dceru, kterou také držel v zajetí. Další z žen opakovaně donutil k potratu.

Castrův dům byl důmyslným 'vězením', kde byla zatlučena všechna okna a odmontovány kliky, které nahradila řada zámků. Od dalších částí domu oddělil Castro sklepní úkryt žen tak důkladně, že ani případný návštěvník nemohl na nic přijít. Mimo dům se ženy dostaly jen dvakrát, a to maskovány v parukách do garáže.

Původně byli zatčeni i Castrovi bratři Pedro a Onil, kteří ale tvrdili že o jeho zrůdných činech neměli ani tušení. Vyšetřovatelé nakonec dospěli k závěru, že s případem nemají nic společného. O Arielových skutcích se prý nedozvěděli i proto, že do jeho domu nechodili nijak často, a když přišli, nepustil je dál než do kuchyně. 

V srpnu 2013 poslal soud Castra za mříže na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění plus 1000 let vězení za 937 zločinů, jichž se na svých obětech dopustil. Castro se doznal, čímž se vyhnul trestu smrti. Ženám se omluvil. Když mu soudce řekl, že jedním z jeho zločinů je vražda nenarozeného dítěte, opáčil, že vrah není.

Nedlouho po soudním verdiktu, v září 2013, byl Castro nalezen oběšený ve své cele, podle spekulací ale nespáchal sebevraždu, mohl se udusit při extrémní autoerotické praktice. Jeho dům hrůzy byl spolu se dvěma sousedními domy stržen. Zločinec podle prokurátorů likvidace nemovitosti litoval. Demolici nakonec paradoxně uhradil z vlastních peněz. V pračce stojící ve sklepě totiž policie našla úkryt s 22 tisíci dolary (430 tisíc korun). Již v roce 1993 byl Castro zadržen kvůli domácímu násilí (ale nebyl nakonec obviněn) vůči bývalé manželce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.