Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uplynulo pět let od odhalení domu hrůzy. Ariel Castro unesené ženy znásilňoval, bil a týral hladem

Uplynulo pět let od odhalení domu hrůzy. Ariel Castro unesené ženy znásilňoval, bil a týral hladem

Ariel Castro byl americký zločinec portorického původu, který v letech 2002-2004 unesl a až do roku 2013 věznil, mučil a znásilňoval tři mladé ženy. Dnes je to přesně pět let, co byly osvobozeny. Castro byl odsouzen k doživotí, ale o měsíc později byl nalezený oběšený ve své cele.

Policie zmizelé ženy objevila v jednom z domů poblíž centra Clevelandu ve státě Ohio. Stalo se tak poté, co se jedné z unesených, Amandě Berryové, podařilo za pomoci souseda z okolí utéci a zavolat na tísňovou linku. Castro tehdy v domě nebyl.

Ženy byly uneseny nezávisle na sobě zhruba deset let předtím. Všech se Castro zmocnil, když jim nabídl svezení. Berryová zmizela v dubnu 2003 na cestě z práce, tehdy jí bylo 16 let. Gina DeJesusová se nevrátila ze školy o rok později ve věku 14 let a dvaatřicetiletá Michelle Knightová byla pohřešována od roku 2002.

Policisté následně zatkli Castra (53), bývalého řidiče školního autobusu, propuštěného kvůli několika prohřeškům. Ženy někdy držel v řetězech, sexuálně je zneužíval, opakovaně je bil a týral hladem. S Berryovou měl dokonce tehdy šestiletou dceru, kterou také držel v zajetí. Další z žen opakovaně donutil k potratu.

Castrův dům byl důmyslným 'vězením', kde byla zatlučena všechna okna a odmontovány kliky, které nahradila řada zámků. Od dalších částí domu oddělil Castro sklepní úkryt žen tak důkladně, že ani případný návštěvník nemohl na nic přijít. Mimo dům se ženy dostaly jen dvakrát, a to maskovány v parukách do garáže.

Původně byli zatčeni i Castrovi bratři Pedro a Onil, kteří ale tvrdili že o jeho zrůdných činech neměli ani tušení. Vyšetřovatelé nakonec dospěli k závěru, že s případem nemají nic společného. O Arielových skutcích se prý nedozvěděli i proto, že do jeho domu nechodili nijak často, a když přišli, nepustil je dál než do kuchyně. 

V srpnu 2013 poslal soud Castra za mříže na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění plus 1000 let vězení za 937 zločinů, jichž se na svých obětech dopustil. Castro se doznal, čímž se vyhnul trestu smrti. Ženám se omluvil. Když mu soudce řekl, že jedním z jeho zločinů je vražda nenarozeného dítěte, opáčil, že vrah není.

Nedlouho po soudním verdiktu, v září 2013, byl Castro nalezen oběšený ve své cele, podle spekulací ale nespáchal sebevraždu, mohl se udusit při extrémní autoerotické praktice. Jeho dům hrůzy byl spolu se dvěma sousedními domy stržen. Zločinec podle prokurátorů likvidace nemovitosti litoval. Demolici nakonec paradoxně uhradil z vlastních peněz. V pračce stojící ve sklepě totiž policie našla úkryt s 22 tisíci dolary (430 tisíc korun). Již v roce 1993 byl Castro zadržen kvůli domácímu násilí (ale nebyl nakonec obviněn) vůči bývalé manželce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1