Články odjinud

Uprchlice v Calais přiznaly krutou pravdu: Čelíme znásilnění i policejní brutalitě

Uprchlice v Calais přiznaly krutou pravdu: Čelíme znásilnění i policejní brutalitě

Osmadvacetiletá eritrejská žena jménem Rishal popsala děsivé zkušenosti se znásilněním. Při útěku do Evropy z politických důvodů měla velkou smůlu, když v Libyi natrefila na překupníka, který ji místo pomoci unesl a znásilňoval dlouhých pět měsíců. 

„Mnohokrát mě znásilnil. Zamkl mě ve svém domě na pět měsíců,“ přiznala Rishal pro deník the Independent. Nyní žije už tři měsíce v Calais, kde spí v lese vedle stovek mladých mužů. Doufá, že se připojí ke svému mladšímu bratrovi v Británii, protože Calais pro ni není bezpečné. „Jedna dívka se minulý týden pokoušela dostat sama na kamiony a přijel opilý chlap a znásilnil ji. Toto místo není pro ženy bezpečné,“ řekla Rishal.

Po sedmiměsíční cestě plné velmi traumatizujících zážitků se Rishal hodně zocelila. Když se jí lidé ptají na její současnou situaci, statečně říká, že by „věci mohly být mnohem horší“. Přesto ale upozorňuje na všudypřítomné nebezpečí, které na ni a další ženy a dívky v Calais číhá.

Ví se asi o 20 osamělých ženách-uprchlicích, které spí v Calais, ale pravděpodobně je jich ještě více. Většina z nich je mladší 30 let, několika dívkám je pouhých 16 let. V místě přitom žije kolem 500 mladých mužů, takže ženy tvoří menšinu. Přiznávají, že se během dne nebojí, ale v noci je to jiné.

„Pro ženy je to tu velmi těžké,“ říká sedmnáctiletá Nesra z Eritrey. „Kolem je mnoho mužů – Afghánců, Íránců, Erirtrejců... Přišla jsem sem s bratrancem, který je chlap, takže mě ochrání. Ale znásilnění se tu děje,“ doplnila. Jelikož ženy spí ve křoví v lese, jsou v neustálém nebezpečí. Osmadvacetiletá Mercy, která přišla do Calais před měsícem poté, co uprchla z Eritreje ze stejných důvodů jako Rishal, popsala další nepříjemný zážitek, tentokrát s policií. „Když nás policie našla v nákladním voze, utíkali jsme. Já jsem ošklivě spadla a policie mě tam nechala. Až moji přátelé mi pomohli dostat se do nemocnice.“

Kromě toho, že jsou ženy vystavovány sexuálním útokům, je zde také stálá hrozba agrese ze strany policie. Ve Francii nedávno zjistili, že došlo k údajnému zneužívání uprchlíků v regionu, včetně ženských uprchlic. Rishal také poukazuje na to, že má svůj třímístný stan neustále u nohou. Vysvětluje, že ho stále drží, protože je to jejich ložnice. „Někdy nám stany policie vezme a rozbije je. Pak musíme spát venku v zimě a snažíme se získat nový stan,“ říká. Dobrovolníci v regionu jsou obvykle schopni dodat ženám nové stany, když jim je policie vezme. Charita uprchlicím také někdy poskytne i teplé jídlo a možnost umýt se, upravit si vlasy nebo se nalíčit, aby se cítily dobře. 

 

Články odjinud