Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlice v Calais přiznaly krutou pravdu: Čelíme znásilnění i policejní brutalitě

Uprchlice v Calais přiznaly krutou pravdu: Čelíme znásilnění i policejní brutalitě

Osmadvacetiletá eritrejská žena jménem Rishal popsala děsivé zkušenosti se znásilněním. Při útěku do Evropy z politických důvodů měla velkou smůlu, když v Libyi natrefila na překupníka, který ji místo pomoci unesl a znásilňoval dlouhých pět měsíců. 

„Mnohokrát mě znásilnil. Zamkl mě ve svém domě na pět měsíců,“ přiznala Rishal pro deník the Independent. Nyní žije už tři měsíce v Calais, kde spí v lese vedle stovek mladých mužů. Doufá, že se připojí ke svému mladšímu bratrovi v Británii, protože Calais pro ni není bezpečné. „Jedna dívka se minulý týden pokoušela dostat sama na kamiony a přijel opilý chlap a znásilnil ji. Toto místo není pro ženy bezpečné,“ řekla Rishal.

Po sedmiměsíční cestě plné velmi traumatizujících zážitků se Rishal hodně zocelila. Když se jí lidé ptají na její současnou situaci, statečně říká, že by „věci mohly být mnohem horší“. Přesto ale upozorňuje na všudypřítomné nebezpečí, které na ni a další ženy a dívky v Calais číhá.

Ví se asi o 20 osamělých ženách-uprchlicích, které spí v Calais, ale pravděpodobně je jich ještě více. Většina z nich je mladší 30 let, několika dívkám je pouhých 16 let. V místě přitom žije kolem 500 mladých mužů, takže ženy tvoří menšinu. Přiznávají, že se během dne nebojí, ale v noci je to jiné.

„Pro ženy je to tu velmi těžké,“ říká sedmnáctiletá Nesra z Eritrey. „Kolem je mnoho mužů – Afghánců, Íránců, Erirtrejců... Přišla jsem sem s bratrancem, který je chlap, takže mě ochrání. Ale znásilnění se tu děje,“ doplnila. Jelikož ženy spí ve křoví v lese, jsou v neustálém nebezpečí. Osmadvacetiletá Mercy, která přišla do Calais před měsícem poté, co uprchla z Eritreje ze stejných důvodů jako Rishal, popsala další nepříjemný zážitek, tentokrát s policií. „Když nás policie našla v nákladním voze, utíkali jsme. Já jsem ošklivě spadla a policie mě tam nechala. Až moji přátelé mi pomohli dostat se do nemocnice.“

Kromě toho, že jsou ženy vystavovány sexuálním útokům, je zde také stálá hrozba agrese ze strany policie. Ve Francii nedávno zjistili, že došlo k údajnému zneužívání uprchlíků v regionu, včetně ženských uprchlic. Rishal také poukazuje na to, že má svůj třímístný stan neustále u nohou. Vysvětluje, že ho stále drží, protože je to jejich ložnice. „Někdy nám stany policie vezme a rozbije je. Pak musíme spát venku v zimě a snažíme se získat nový stan,“ říká. Dobrovolníci v regionu jsou obvykle schopni dodat ženám nové stany, když jim je policie vezme. Charita uprchlicím také někdy poskytne i teplé jídlo a možnost umýt se, upravit si vlasy nebo se nalíčit, aby se cítily dobře. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744