Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlíci jako kořist. Kolumbijské gangy verbují do svých řad zoufalé Venezuelany, neuniknou ani děti

Uprchlíci jako kořist. Kolumbijské gangy verbují do svých řad zoufalé Venezuelany, neuniknou ani děti

Humanitární krizi ve Venezuele, kde je už několik let nedostatek základních potravin a léků, využívají někdejší levicoví povstalci z Kolumbie a další kriminální gangy. V pohraničních oblastech verbují do svých řad zoufalé Venezuelany a indoktrinují svou ideologií i děti ve školách, vyplývá z reportáže, kterou o víkendu přinesl argentinský server Infobae.

Kolumbijští povstalci z organizace Vojsko národního osvobození (ELN) rozšiřují verbováním venezuelských migrantů své řady, aby si upevnili postavení v pohraničních oblastech. Tam operují i další kriminální skupiny, některé tvořené příslušníky oficiálně rozpuštěných levicových geril Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) či Lidové vojsko osvobození (EPL).

„Utábořili se na nových územích a nyní kontrolují skoro celou hranici s Venezuelou,“ uvedl Javier Tarazona, ředitel nevládní venezuelské organizace Fundaredes. Dodal, že tyto kolumbijské skupiny operují i v pohraničních oblastech Venezuely a mají pod kontrolou i některé zlaté doly ve státech Bolívar a Amazonas.

Výhrůžky, falešné nabídky práce, vzdělání pro děti či potraviny – tak lákají gangy do svých řad Venezuelce, kteří prchají ze země, kde kolabuje hospodářství a kde není dostatek potravin a léků, množí se výpadky elektrické energie a 70 procent vody z vodovodů je pochybné kvality. Do Kolumbie v posledních několika letech utekl zhruba milion lidí, z toho čtvrtina nemá doklady. A právě ti jsou nejnáchylnější k tomu nechat se zlákat do levicových geril.

Tyto zločinecké skupiny, které se živí únosy, vydíráním a obchodem s drogami či zbraněmi, nabízejí dobrý „plat“. „Mnozí Venezuelané volí mezi hladem a členstvím v těchto kriminálních skupinách,“ uvádí nevládní organizace InSight Crime, zabývající se studiem organizovaného zločinu v Latinské Americe. Podle ní gerily nabízejí Venezuelcům 63 dolarů měsíčně (asi 1640 Kč), což je zhruba dvojnásobek minimální mzdy ve Venezuele.

Venezuela na kolenouVenezuela na kolenouautor: Info.cz/BBC/Reuters/UNHCR

ELN šíří propagandu i ve venezuelských školách, kam distribuuje letáky například ve formě omalovánek. Učitelům, kteří se tomu snaží zabránit, povstalci vyhrožují smrtí. Podle organizace Fundaredes už několik tisíc nezletilých přestalo chodit do školy, aby mohlo podporovat své rodiny z peněz od gerilových skupin.

Propagandu šíří tyto skupiny v pohraničních oblastech i prostřednictvím radiového vysílání. Podle organizace Fundaredes se jim v tom místní úřady ani nesnaží zabránit, stejně jako s nimi někteří úředníci zřejmě spolupracují při rozdělování potravinové pomoci. Na té je ve Venezuele závislých asi 70 procent obyvatel.

Tyto potravinové balíčky dostávají Venezuelané za velmi nízké ceny, ELN je ale rozdávají lidem zadarmo. Na krabice s vládním logem a obrázkem venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura a jeho zesnulého předchůdce Huga Cháveze přitom ELN nalepuje svou propagandu. Kromě svého loga v ní slibuje „naději na lepší život“ a odvolává se na odkaz „velitele (Huga) Cháveze“.

„Rozdělovat potraviny by měla vláda, ale jako matka samoživitelka tuhle pomoc přijímám, abych nakrmila své děti,“ řekla reportérce serveru Infobae jedna z Venezuelek.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1