Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlíci odjíždějí z Německa na dovolenou do země, odkud utekli. Úřady jim chtějí azyl odebrat

Uprchlíci odjíždějí z Německa na dovolenou do země, odkud utekli. Úřady jim chtějí azyl odebrat

Německé cizinecké úřady jsou v posledních týdnech znepokojeny jednáním některých z téměř 750 tisíc běženců, kteří zde v minulém roce požádali o azyl. Evidují totiž desítky případů, kdy azylanti odjeli na dovolenou do domovských zemí, odkud přitom utekli před pronásledováním a nebezpečím. Proti takovým výjezdům se koncem srpna ostře ohradila i kancléřka Angela Merkelová, která uprchlíky varovala, že tím může jejich cesta za životem v Německu skončit. Německé úřady si podle televize Deutsche Welle nyní lámou hlavu nad tím, za jakých podmínek je odebrání azylu možné a varují, že jde o běh na dlouhou trať.

„Trávit dovolenou v zemi, kde jste pronásledováni, je nepochopitelné,“ řekla 27. srpna pro Welt am Sonntag Merkelová s tím, že budou takové případy „důvodem k přehodnocení práva na azyl“. Německý týdeník tehdy uvedl, že cizinecké úřady spolkové země Bádensko-Württembersko evidují 100 případů uprchlíků, kteří někdy i opakovaně odjeli do domovské země, odkud přitom do Evropy utekli před nebezpečím.

Azylanti nejčastěji odjíždějí do Sýrie a Iráku, kde území částečně ovládají radikálové ze samozvaného Islámského státu. Do nebezpečných oblastí lidé přitom neodjíždějí jen proto, aby  navštívili příbuzné, ale také na pracovní cesty. Navzdory těmto prohřeškům jim však právo na azyl odebráno nebylo, a tomu chtějí němečtí politici včetně Merkelové udělat přítrž. Německé úřady teď řeší, za jakých podmínek je vyhoštění takových uprchlíků možné.

„Zákon stanoví, že samotné cestování není důvodem pro zrušení azylu, ale může vést k opětovnému otevření případu žádosti o azyl,“ říká podle DW mluvčí Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky Edith Aframová. Zároveň ale dodává, že „cestování za účelem dovolené může být důkazem toho, že uprchlík není pronásledován“, což může být důvod k odebrání azylu.

Člen uprchlické rady v Dolním Sasku Karim Wasiti však tvrdí, že jde o ojedinělé případy a upozorňuje, že ne každá taková cesta je porušením azylového zákona. To potvrzuje i Aframová, podle které jsou výjimkou humanitární případy. „Dočasný pobyt v zemi původu lze pochopit ve zvláštních případech, jako je nemoc nebo smrt příbuzného,“ říká mluvčí.  

I když se však německé úřady rozhodnou azyl uprchlíkovi odebrat, je to běh na dlouhou trať. „Uprchlík uvede důvod jeho cesty do země, ze které uprchl, a na základě jeho odpovědi Spolkový úřad pro migraci a azyl rozhodne buď žádost znovu otevřít, nebo azyl odebrat,“ říká Wasiti.  Tím ale proces nekončí – uprchlík se proti rozhodnutí může odvolat a napadnout ho u soudu. „Před deportací uprchlíka Oddělení pro imigraci a cizince musí vzít v potaz mnoho faktorů, jako je délka pobytu v Německu a úroveň jejich integrace v zemi,“ dodává Wasiti.

Proti právu na azyl pro uprchlíky, kteří navzdory nebezpečí cestují do domovských zemí, se kromě německé kancléřky postavila i protiimigrační a protiislámské strana Alternativa pro Německo (AfD). Migrace je totiž pro krajně pravicovou stranu hlavním tématem voleb do Bundestagu, které se konají 24. září. AfD má přitom poprvé šanci se do parlamentu dostat – v průzkumech má podporu kolem devíti až deseti procent voličů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744