Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlíci se Slovensku vyhýbají. O azyl požádalo nejméně lidí za posledních dvanáct let

Uprchlíci se Slovensku vyhýbají. O azyl požádalo nejméně lidí za posledních dvanáct let

Na Slovensku loni požádalo o udělení azylu nejméně cizinců od roku 1994. Počet žádostí v zemi pod Tatrami klesl čtvrtým rokem po sobě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo slovenské ministerstvo vnitra. Slovensko patří v EU k zemím, kde usiluje o získání ochrany nejméně cizinců.

Úřady na pětimilionovém Slovensku zaznamenaly v minulém roce 146 žádostí o azyl, což ve srovnání s rokem 2015 představuje pokles o více než polovinu.

Zároveň na 167 z předloňských osmi stoupl počet udělených azylů. Výrazný nárůst souvisí s přesídlením skupiny 149 asyrských křesťanů z Iráku na Slovensko, jímž Bratislava poskytla ochranu v rámci svého dobrovolného příspěvku k řešení migrační krize. Část z nich se mezitím rozhodla pro návrat do vlasti.

Slovensko se v EU řadí k zemím, které v přepočtu na obyvatele hlásí nejméně žadatelů o azyl. Slovenská vláda během migrační krize odmítla přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót a toto rozhodnutí většiny členských států EU napadla u unijního soudu. Premiér Robert Fico tvrdil, že migranti by na Slovensku nezůstali. Pozornost medií vyvolaly také Ficovy výroky o potřebě zabránit vytvoření ucelené muslimské komunity na Slovensku.

Zejména v letech 2001 až 2004 slovenské úřady zaznamenaly ročně tisícovky žádostí cizinců o udělení azylu, úspěšný byl ale jen zlomek z nich. Od vzniku samostatného státu v roce 1993 Slovensko udělilo azyl 820 osobám.