Články odjinud

Uprchlíci v Německu trpí samotou. Pro úspěšnou integraci je ale potřeba rodina, varují experti

Uprchlíci v Německu trpí samotou. Pro úspěšnou integraci je ale potřeba rodina, varují experti

Cestu z válkou rozvrácené země zvládli, šťastní ale nejsou. Část syrských uprchlíků, která se dostala do Německa, má sice dostatečné materiální zabezpečení, v uprchlických centrech ale bývají sami a odříznutí od okolního světa. Potvrzuje to i příběh Ghassana, který už 30 měsíců neviděl svoji manželku. Zatímco Syřan vyrazil do Evropy sám takzvanou balkánskou cestou, jeho žena zatím zůstala v uprchlickém táboře v Libanonu. Jejich jediným spojením je online chat a opětovné shledání je v nedohlednu.

„Německo je pro mě šancí na nový začátek. K tomu ale potřebuji také svoji ženu,“ vysvětluje Ghassan stanici Deutsche Welle. Společně s ní muž v roce 2015 uprchl z rodné Sýrie. Na další cestu se vydal sám a předpokládal, že až v cílové destinaci vše zajistí, manželka za ním přijede. To se ale nestalo a není jisté, zda se to vůbec povede.

Ghassan došel přes Balkán až do Německa, kde nezískal azyl, ale takzvanou doplňkovou ochranu. Nyní žije v Berlíně na ubytovně pro uprchlíky, kterou provozuje humanitární organizace Caritas. Jediným spojeným s manželkou je aplikace WhatsApp, která sice zajišťuje alespoň základní spojení mezi manželi, zároveň ale prohlubuje jejich zoufalství.

Slučování rodin
Loni do konce listopadu takto do spolkové republiky přišlo zhruba 85 000 rodinných příslušníků uprchlíků. Odhaduje se, že za lidmi s doplňkovou ochranou by do Německa mohlo celkem dorazit několik desítek tisíc nejbližších příbuzných. V případě dospělých běženců jde o jejich manžele, či manželky a nezletilé děti. V případě mladistvých běženců o rodiče.

Spolkový sněm tento týden rozhodl, že slučování rodin uprchlíků s doplňkovou ochranou zatím nepovolí. Toto nařízení by mělo trvat do konce července, poté má do Německa přicházet maximálně tisíc rodinných příslušníků běženců měsíčně. Není přitom jasné, kdo bude mít přednost, nebo jak se budou příbuzní vybírat. Slučování rodin těch, kdo dostali jen doplňkovou ochranu, velká koalice CDU/CSU a SPD v březnu 2016 na dva roky přerušila kvůli vysokému počtu lidí, kteří v té době do Německa přicházeli.

720p 360p
Wir schaffen das nicht: Éra Merkelové končí. Evropa ztratí ženu, která si poradila i s Putinem

Většina Němců se slučováním rodin uprchlíků nesouhlasí. V posledním průzkumu se 58 % dotázaných vyjádřilo proti. Humanitární organizace ale upozorňují, že rodina je základ, který uprchlíci potřebují k úspěšné integraci do nové společnosti. Pokud zůstanou v cizí zemi sami, roste riziko.

„Rodiny jsou základním faktorem pro začlenění do společnosti. Nejvyšší prioritou musí být to, aby lidé mohli být spolu, i kdyby pak měli v Německu zůstat,“ tvrdí mluvčí organizace Caritas Thomas Gleissner.

Ghassan se mezitím na ubytovně učí německy a s ostatními uprchlíky chodí občas na výlety. Zapomenout na odloučení se mu prý ale příliš nedaří. Přestože je vděčný za pomoc, kterou mu Německo poskytlo, dodává, že němečtí politici „si neumí představit, jak těžké je žít opuštěný a bez rodiny“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud