Uprchlíci v Německu trpí samotou. Pro úspěšnou integraci je ale potřeba rodina, varují experti | info.cz

Články odjinud

Uprchlíci v Německu trpí samotou. Pro úspěšnou integraci je ale potřeba rodina, varují experti

Cestu z válkou rozvrácené země zvládli, šťastní ale nejsou. Část syrských uprchlíků, která se dostala do Německa, má sice dostatečné materiální zabezpečení, v uprchlických centrech ale bývají sami a odříznutí od okolního světa. Potvrzuje to i příběh Ghassana, který už 30 měsíců neviděl svoji manželku. Zatímco Syřan vyrazil do Evropy sám takzvanou balkánskou cestou, jeho žena zatím zůstala v uprchlickém táboře v Libanonu. Jejich jediným spojením je online chat a opětovné shledání je v nedohlednu.

„Německo je pro mě šancí na nový začátek. K tomu ale potřebuji také svoji ženu,“ vysvětluje Ghassan stanici Deutsche Welle. Společně s ní muž v roce 2015 uprchl z rodné Sýrie. Na další cestu se vydal sám a předpokládal, že až v cílové destinaci vše zajistí, manželka za ním přijede. To se ale nestalo a není jisté, zda se to vůbec povede.

Ghassan došel přes Balkán až do Německa, kde nezískal azyl, ale takzvanou doplňkovou ochranu. Nyní žije v Berlíně na ubytovně pro uprchlíky, kterou provozuje humanitární organizace Caritas. Jediným spojeným s manželkou je aplikace WhatsApp, která sice zajišťuje alespoň základní spojení mezi manželi, zároveň ale prohlubuje jejich zoufalství.

Slučování rodin
Loni do konce listopadu takto do spolkové republiky přišlo zhruba 85 000 rodinných příslušníků uprchlíků. Odhaduje se, že za lidmi s doplňkovou ochranou by do Německa mohlo celkem dorazit několik desítek tisíc nejbližších příbuzných. V případě dospělých běženců jde o jejich manžele, či manželky a nezletilé děti. V případě mladistvých běženců o rodiče.

Spolkový sněm tento týden rozhodl, že slučování rodin uprchlíků s doplňkovou ochranou zatím nepovolí. Toto nařízení by mělo trvat do konce července, poté má do Německa přicházet maximálně tisíc rodinných příslušníků běženců měsíčně. Není přitom jasné, kdo bude mít přednost, nebo jak se budou příbuzní vybírat. Slučování rodin těch, kdo dostali jen doplňkovou ochranu, velká koalice CDU/CSU a SPD v březnu 2016 na dva roky přerušila kvůli vysokému počtu lidí, kteří v té době do Německa přicházeli.

Wir schaffen das nicht: Éra Merkelové končí. Evropa ztratí ženu, která si poradila i s Putinem autor: INFO.CZ

Většina Němců se slučováním rodin uprchlíků nesouhlasí. V posledním průzkumu se 58 % dotázaných vyjádřilo proti. Humanitární organizace ale upozorňují, že rodina je základ, který uprchlíci potřebují k úspěšné integraci do nové společnosti. Pokud zůstanou v cizí zemi sami, roste riziko.

„Rodiny jsou základním faktorem pro začlenění do společnosti. Nejvyšší prioritou musí být to, aby lidé mohli být spolu, i kdyby pak měli v Německu zůstat,“ tvrdí mluvčí organizace Caritas Thomas Gleissner.

Ghassan se mezitím na ubytovně učí německy a s ostatními uprchlíky chodí občas na výlety. Zapomenout na odloučení se mu prý ale příliš nedaří. Přestože je vděčný za pomoc, kterou mu Německo poskytlo, dodává, že němečtí politici „si neumí představit, jak těžké je žít opuštěný a bez rodiny“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud