Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlíci z jedenácti muslimských zemí už zase mohou do USA, zpřísnily se ale podmínky pro azyl

Uprchlíci z jedenácti muslimských zemí už zase mohou do USA, zpřísnily se ale podmínky pro azyl

Spojené státy dnes zrušily bezpečnostní opatření, jímž zakázaly vstup uprchlíkům z 11 převážně muslimských zemí na území USA. Zároveň přitvrdily podmínky jejich přijímání. Podle agentury AFP to vyplývá z prohlášení amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Ministerstvo neuvedlo, kterých 11 zemí se změna týká, ale podle informací organizací zabývajících se lidskými právy jde o Egypt, Írán, Irák, Libyi, Mali, Severní Koreu, Somálsko, Jižní Súdán, Súdán, Sýrii a Jemen.

USA loni z bezpečnostních důvodů dočasně pozastavily přijímání uprchlíků právě z těchto jedenácti převážně muslimských zemí.

Americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenová dnes bez větších podrobností ohlásila nová bezpečnostní opatření, která mají zabránit zneužití azylových programů teroristy, zločinci a podvodníky. Prozradila, že se mají týkat rizikových zemí. „Tyto změny zlepší nejen bezpečnost, ale co je také důležité, pomohou nám lépe vyhodnotit, zda jde o skutečné běžence prchající před pronásledováním,“ dodala.

Americké úřady podle AFP dále oznámily posílení bezpečnosti a doporučení ohledně procedur amerického programu přijímání uprchlíků (USRAP). Zejména jde o důkladnější ověřování žádostí o azyl a pravidelnou aktualizaci seznamu vysoce rizikových zemí a také kritérií pro výběr uprchlíků.

„Je životně důležité, abychom věděli, kdo vstupuje do Spojených států,“ řekla Nielsenová. „Tato dodatečná bezpečnostní opatření ztíží zločincům možnost zneužívat náš uprchlický program a zaručí, že u ochrany vlasti zaujmeme přístup více zaměřený na rizika. Spojené státy musí nadále plnit své závazky vůči světovému společenství, pokud má pomáhat těm, kteří čelí pronásledování a činit tak způsobem, který bere ohled na bezpečnost amerického lidu,“ dodala ministryně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1