Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlická krize v Latinské Americe sílí. Státy kvůli migraci z Venezuely přijímají další opatření

Uprchlická krize v Latinské Americe sílí. Státy kvůli migraci z Venezuely přijímají další opatření

S migrační krizí se nepotýká jen Evropská unie, ale i Jižní Amerika, kde za poslední čtyři roky uteklo podle OSN asi 1,6 milionu Venezuelanů ze své vlasti kvůli ekonomické krizi. Brazílie, Kolumbie, Ekvádor a Peru kvůli venezuelské vlně migrantů posilují bezpečnostní a humanitární přítomnost v pohraničních oblastech a příští pondělí a úterý se kvůli tomu koná v Quitu schůzka několika zemí regionu. Termín schůzky byl kvůli naléhavosti situace o dva týdny uspíšen.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro, jehož autoritářská vláda je přitom za ekonomickou krizi z velké části odpovědná, tento týden zahájil kampaň za návrat Venezuelanů do vlasti. „Přestaňte mýt záchody v cizině a pojďte žít ve své vlasti,“ vyzval Maduro Venezuelany. V jejich zemi je přitom už několik let nedostatek potravin i léků, množí se vícedenní výpadky dodávek vody a energie, někde kolabují veřejné služby, hospodářství nefunguje a stát znárodňuje podniky.

Kvůli vlně venezuelských migrantů přitom někde roste i sociální napětí, například v brazilském pohraničí natolik, že tam od dneška poslala brazilská vláda armádu. Poté vláda oznámila, že zvažuje denní limity pro vstup Venezuelanů do země. V brazilském pohraničí ve státě Roraima se tento měsíc vyhrotilo napětí, někteří místní imigrantům zapalovali stany a několik Venezuelanů zase ničilo brazilská auta. Hranice tam přechází denně asi 700 Venezuelanů, z nichž třetina zůstane, zbytek chodí pro zboží a potraviny.

Dnes vyhlásilo stav humanitární nouze ve svém pohraničí Peru, které už od soboty zpřísnilo požadavky na vstup do země a vyžaduje pasy. Dosud stačil jakýkoliv doklad totožnosti. Získat pas ve Venezuele je velmi obtížné a zdlouhavé, tamní úřady proces podle serveru BBC záměrně zdržují a mnohdy je k získání pasu nutné dát vysoký úplatek.

Venezuela na kolenouVenezuela na kolenouautor: Info.cz/BBC/Reuters/UNHCR

Také Ekvádor dnes oznámil, že prodlužuje o měsíc humanitární stav nouze, který zavedl začátkem srpna ve svém pohraničí kvůli vlně venezuelských migrantů. Ekvádorská vláda také posílila migrační personál i bezpečnostní složky na hranicích. I ekvádorské úřady chtěly požadovat pro vstup Venezuelanů do země pasy, místní soud toto opatření ale dočasně pozastavil.

Nejvíce Venezuelanů zatím uteklo do Kolumbie, kde jich žije asi milion. V Ekvádoru, odkud Venezuelani většinou pokračují dále na jih, je nyní asi 200.000 venezuelských migrantů. V Peru je nyní podle agentury Europa Press asi 420.000 lidí z Venezuely a přes 147.000 Venezuelanů dorazilo v prvním pololetí letošního roku do Chile.

Podle organizace OSN žije nyní mimo svou vlast přes 2,3 milionu Venezuelanů, z toho 1,6 milionu uteklo od roku 2015. Asi 90 procent z nich zůstalo v zemích Latinské Ameriky, mnoho jich odchází například do Španělska.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1