Články odjinud

Uprchlická krize v Latinské Americe sílí. Státy kvůli migraci z Venezuely přijímají další opatření

Uprchlická krize v Latinské Americe sílí. Státy kvůli migraci z Venezuely přijímají další opatření

S migrační krizí se nepotýká jen Evropská unie, ale i Jižní Amerika, kde za poslední čtyři roky uteklo podle OSN asi 1,6 milionu Venezuelanů ze své vlasti kvůli ekonomické krizi. Brazílie, Kolumbie, Ekvádor a Peru kvůli venezuelské vlně migrantů posilují bezpečnostní a humanitární přítomnost v pohraničních oblastech a příští pondělí a úterý se kvůli tomu koná v Quitu schůzka několika zemí regionu. Termín schůzky byl kvůli naléhavosti situace o dva týdny uspíšen.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro, jehož autoritářská vláda je přitom za ekonomickou krizi z velké části odpovědná, tento týden zahájil kampaň za návrat Venezuelanů do vlasti. „Přestaňte mýt záchody v cizině a pojďte žít ve své vlasti,“ vyzval Maduro Venezuelany. V jejich zemi je přitom už několik let nedostatek potravin i léků, množí se vícedenní výpadky dodávek vody a energie, někde kolabují veřejné služby, hospodářství nefunguje a stát znárodňuje podniky.

Kvůli vlně venezuelských migrantů přitom někde roste i sociální napětí, například v brazilském pohraničí natolik, že tam od dneška poslala brazilská vláda armádu. Poté vláda oznámila, že zvažuje denní limity pro vstup Venezuelanů do země. V brazilském pohraničí ve státě Roraima se tento měsíc vyhrotilo napětí, někteří místní imigrantům zapalovali stany a několik Venezuelanů zase ničilo brazilská auta. Hranice tam přechází denně asi 700 Venezuelanů, z nichž třetina zůstane, zbytek chodí pro zboží a potraviny.

Dnes vyhlásilo stav humanitární nouze ve svém pohraničí Peru, které už od soboty zpřísnilo požadavky na vstup do země a vyžaduje pasy. Dosud stačil jakýkoliv doklad totožnosti. Získat pas ve Venezuele je velmi obtížné a zdlouhavé, tamní úřady proces podle serveru BBC záměrně zdržují a mnohdy je k získání pasu nutné dát vysoký úplatek.

Venezuela na kolenouVenezuela na kolenouautor: Info.cz/BBC/Reuters/UNHCR

Také Ekvádor dnes oznámil, že prodlužuje o měsíc humanitární stav nouze, který zavedl začátkem srpna ve svém pohraničí kvůli vlně venezuelských migrantů. Ekvádorská vláda také posílila migrační personál i bezpečnostní složky na hranicích. I ekvádorské úřady chtěly požadovat pro vstup Venezuelanů do země pasy, místní soud toto opatření ale dočasně pozastavil.

Nejvíce Venezuelanů zatím uteklo do Kolumbie, kde jich žije asi milion. V Ekvádoru, odkud Venezuelani většinou pokračují dále na jih, je nyní asi 200.000 venezuelských migrantů. V Peru je nyní podle agentury Europa Press asi 420.000 lidí z Venezuely a přes 147.000 Venezuelanů dorazilo v prvním pololetí letošního roku do Chile.

Podle organizace OSN žije nyní mimo svou vlast přes 2,3 milionu Venezuelanů, z toho 1,6 milionu uteklo od roku 2015. Asi 90 procent z nich zůstalo v zemích Latinské Ameriky, mnoho jich odchází například do Španělska.

 

Články odjinud