Uprchlické kvóty bychom měli dál odmítat, tvrdí europoslanci. Navzdory hrozbám z Bruselu | info.cz

Články odjinud

Uprchlické kvóty bychom měli dál odmítat, tvrdí europoslanci. Navzdory hrozbám z Bruselu

Česká republika by si měla navzdory dnešní kritice ze strany Evropského parlamentu i Evropské komise zachovat svůj odmítavý postoj k přerozdělování uprchlíků na základě kvót. V rozhovorech poskytnutých ČTK se na tom shodli tři čeští europoslanci. Evropská komise předtím pohrozila, že nebude váhat se zahájením řízení vůči zemím, které uprchlíky z Řecka a Itálie odmítají přijímat. Řada europoslanců ale vyzvala na plenárním zasedání ve Štrasburku státy, aby naplnily kvóty, které si samy schválily.

Evropská unie podle poslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) zvolila v systému kvót velmi špatnou strategii. „(Předseda Evropské komise Jean-Claude) Juncker v momentě, když viděl, že kvóty nefungují a nebudou fungovat, tak měl tu strategii prostě změnit. Měl jít více do dobrovolnosti, měl povzbuzovat státy, ukazovat příklady, kde to funguje, a ne jim začít vyhrožovat," uvedl. Podle něj je výsledkem tlaku jen to, že se řada zemí vzepřela a klidně se vystaví i řízení pro porušení unijních smluv, kterým dnes eurokomisař pro otázky vnitra Dimitris Avramopulos pohrozil.

Problém je podle Zdechovského často i na straně samotných uprchlíků v Řecku a Itálii. „Ti lidé do střední a východní Evropy nepůjdou a hlavní důvod je, že o těch státech nic neví a že se bojí toho, že by si ekonomicky příliš nepolepšili," řekl.

Podle europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) by si mělo Česko zachovat svou současnou pozici a trvat na přijímání migrantů na základě dobrovolnosti. „Samozřejmě nadále platí, že musíme hledat cesty, jak pomáhat lidem, kteří se ocitli ne vlastní vinou v tíživých životních situacích. Ovšem tato pomoc nesmí být vynucována pod tlakem zdviženého ukazováčku Komise," uvedl Poche.

Za „neférové" označil v rozhovoru s ČTK hrozby některých svých poslaneckých kolegů, kteří chtějí zemím odmítajícím kvóty krátit finanční prostředky z EU. "Je to na hraně legálnosti," dodal. Poche je přesvědčen, že s blížícím se koncem lhůty na relokace, která uplyne letos v září, tlak komise na členské státy, aby naplnily své kvóty, poroste. Připustil také, že země odmítající povinné přesídlování běženců mohou mít kvůli svému postoji nyní problémy, a to v souvislosti s nedávným zvolením Emmanuela Macrona francouzským prezidentem. Macron se před časem ostře vyhradil vůči postoji Maďarska a Polska.

S odmítavým postojem vůči přijímání migrantů na základě kvót souhlasí i europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM). „Nikdo z těch, kteří tyto věci prosazují, nám ještě nebyl schopen říci, jak udržet ty migranty v zemi, která je jim určena," uvedl. Podle něj se „koloniální mocnosti" jako Francie, Británie a Itálie, ke kterým se přidalo i Německo, snahou o přesídlení migrantů do zbytku EU snaží to, „co si samy zavinily", přenést na ostatní státy. Proti přijímání uprchlíků na dobrovolné bázi Kohlíček ale není, lidé žádající o azyl podle něj ale musí splnit podmínky hostitelské země.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud