Uprchlické tábory jako obchodní příležitost. Investuje své peníze do migrantů, nabádá OSN | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlické tábory jako obchodní příležitost. Investuje své peníze do migrantů, nabádá OSN

Uprchlické tábory jako obchodní příležitost. Investuje své peníze do migrantů, nabádá OSN

Představa nečinných migrantů čekajících v uprchlických táborech na pomoc je zřejmě stereotypní. Alespoň to ukazuje nová studie Organizace spojených národů, která upozorňuje na vysoký podnikatelský potenciál táborů pro uprchlíky. Za příklad si bere místo Kakuma na severozápadě Keni. V táboře žije kolem 180 tisíc lidí, kteří tu vybudovali už kolem dvou tisíc obchodů a úspěšně podnikají.

Jedna ze zdejších obyvatelek známá jako Mama Safi se do tábora dostala v roce 2011, když utíkala z neklidného východu Konga. Nechtěla ale sedět a čekat, až ji někdo pomůže, a sama se pustila do práce. Rozhodla se dělat to, co uměla – péct chleba. Za několik let rozjela prosperující byznys a zaměstnává deset dalších uprchlíků. Její chleba se rozváží do všech částí tábora.

Mama Safi ale není výjimečným případem. Studie, kterou nechala zpracovat Organizace spojených národů (OSN) a Mezinárodní finanční korporace (IFC), potvrzuje, že hodnota zdejší ekonomiky se pohybuje kolem 56 milionů dolarů ročně. Zdejší uprchlíci, kterých je už 180 tisíc, tvoří společně s místními z vedlejšího stejnojmenného města Kakuma desáté nejlidnatější město v zemi. Obyvatelé se navíc zapojují do byznysu uprchlíků, kupují od nich zboží a někteří dokonce pro ně i pracují.

Rozvíjející se trh by nyní potřeboval podporu vnějších investorů. Právě to byl důvod, proč si OSN nechala studii zpracovat. Kromě modelového případu Kakumy by navíc organizace chtěla, aby podobně prosperující místa vznikaly i z dalších uprchlických táborů. Nejdříve ale bude potřeba změnit smýšlení společnosti.

„Musíme zbořit představu, že uprchlíci jen sedí v táboře, nedělají nic a jen čekají, až jim někdo pomůže. Mnoho z nich ve skutečnosti podniká a někteří tak mohou zaměstnat i ostatní. Teď bychom ale potřebovali, aby se jejich byznys více zformalizoval,“ uvádí zástupce Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro Keňu Raouf Mazou. A na změnách se už pracuje.

Své služby nabídla v roce 2015 uprchlíkům i místním banka Equity Bank. Umožňuje nejen otevírat si účty, ale poskytuje i úvěry. Půjčila už tisíci uprchlíkům částky mezi 50 až 1 200 dolary. Asi 95 % migrantů úvěry pravidelně splácí.

Potřebu uprchlíků pracovat potvrzuje i Annonciata Mukurangarambeová, která v 90. letech uprchla ze Rwandy a nyní žije ve Spojených státech. „Uprchlíci prožívají mnoho těžkých chvil a někdy mohou začít cítit beznaděj. Když ale pracujete, necítíte se zbytečný. Máte před sebou vidinu budoucnosti a naději, že nebudete navždy závislí na cizí pomoci,“ potvrzuje žena, která v uprchlickém táboře začala šít kabelky a díky výdělkům mohla zaplatit studium všem čtyřem svým dětem.

Místa jako Kakuma se nacházejí po celém světě. Minulý rok byl navíc rekordním v počtu lidí, kteří museli nuceně opustit své domovy. Jen za loňský rok se uprchlíky stalo 65,6 milionu lidí. 84 % z nich přitom zůstává stále v rozvojových zemích a v uprchlických táborech.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.