Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlické tábory jako obchodní příležitost. Investuje své peníze do migrantů, nabádá OSN

Uprchlické tábory jako obchodní příležitost. Investuje své peníze do migrantů, nabádá OSN

Představa nečinných migrantů čekajících v uprchlických táborech na pomoc je zřejmě stereotypní. Alespoň to ukazuje nová studie Organizace spojených národů, která upozorňuje na vysoký podnikatelský potenciál táborů pro uprchlíky. Za příklad si bere místo Kakuma na severozápadě Keni. V táboře žije kolem 180 tisíc lidí, kteří tu vybudovali už kolem dvou tisíc obchodů a úspěšně podnikají.

Jedna ze zdejších obyvatelek známá jako Mama Safi se do tábora dostala v roce 2011, když utíkala z neklidného východu Konga. Nechtěla ale sedět a čekat, až ji někdo pomůže, a sama se pustila do práce. Rozhodla se dělat to, co uměla – péct chleba. Za několik let rozjela prosperující byznys a zaměstnává deset dalších uprchlíků. Její chleba se rozváží do všech částí tábora.

Mama Safi ale není výjimečným případem. Studie, kterou nechala zpracovat Organizace spojených národů (OSN) a Mezinárodní finanční korporace (IFC), potvrzuje, že hodnota zdejší ekonomiky se pohybuje kolem 56 milionů dolarů ročně. Zdejší uprchlíci, kterých je už 180 tisíc, tvoří společně s místními z vedlejšího stejnojmenného města Kakuma desáté nejlidnatější město v zemi. Obyvatelé se navíc zapojují do byznysu uprchlíků, kupují od nich zboží a někteří dokonce pro ně i pracují.

Rozvíjející se trh by nyní potřeboval podporu vnějších investorů. Právě to byl důvod, proč si OSN nechala studii zpracovat. Kromě modelového případu Kakumy by navíc organizace chtěla, aby podobně prosperující místa vznikaly i z dalších uprchlických táborů. Nejdříve ale bude potřeba změnit smýšlení společnosti.

„Musíme zbořit představu, že uprchlíci jen sedí v táboře, nedělají nic a jen čekají, až jim někdo pomůže. Mnoho z nich ve skutečnosti podniká a někteří tak mohou zaměstnat i ostatní. Teď bychom ale potřebovali, aby se jejich byznys více zformalizoval,“ uvádí zástupce Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro Keňu Raouf Mazou. A na změnách se už pracuje.

Své služby nabídla v roce 2015 uprchlíkům i místním banka Equity Bank. Umožňuje nejen otevírat si účty, ale poskytuje i úvěry. Půjčila už tisíci uprchlíkům částky mezi 50 až 1 200 dolary. Asi 95 % migrantů úvěry pravidelně splácí.

Potřebu uprchlíků pracovat potvrzuje i Annonciata Mukurangarambeová, která v 90. letech uprchla ze Rwandy a nyní žije ve Spojených státech. „Uprchlíci prožívají mnoho těžkých chvil a někdy mohou začít cítit beznaděj. Když ale pracujete, necítíte se zbytečný. Máte před sebou vidinu budoucnosti a naději, že nebudete navždy závislí na cizí pomoci,“ potvrzuje žena, která v uprchlickém táboře začala šít kabelky a díky výdělkům mohla zaplatit studium všem čtyřem svým dětem.

Místa jako Kakuma se nacházejí po celém světě. Minulý rok byl navíc rekordním v počtu lidí, kteří museli nuceně opustit své domovy. Jen za loňský rok se uprchlíky stalo 65,6 milionu lidí. 84 % z nich přitom zůstává stále v rozvojových zemích a v uprchlických táborech.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1